Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz'ın 180 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı

Çiftçiler özellikle pandemi ile birlikte büyük geçim sıkıntısı çekerken, iktidarın destek adımları yetersiz kalıyor. Suni destekler tartışma yaratırken, Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Poyraz'ın huzur hakkı ile birlikte ayda 180 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı.

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz'ın 180 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı
30.06.2021 - 06:51
Haber Merkezi
2041

Özellikle pandemi ile birlikte büyük geçim sıkıntısı çeken çiftçiler özellikle yakıt, gübre ve tohum fiyatlarında şikayetçi. Peş peşe gelen zamlar tarlada ürün toplama maliyetini bile karşılayamazken, iktidarın çiftçilere yönelik adımları yetersiz kalıyor.

Suni çözümler ortaya atılsa da kalıcı bir adım atılmıyor. Tarım ve çiftçilere destekler ile ilgili tartışmalar sürerken, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile ilgili her gün yeni bir iddia daha ortaya atılıyor.

3 yıldır Tarım Kredi'nin başında bulunan Poyraz'ın mevzuatlara aykırı şekilde atandığı iddia edilirken, maaş ile ilgili önemli iddialar öne sürüldü. Çiftçinin sermayesi ile işletilen bir kurumda görev alan Poyraz'ın huzur hakkı ile birlikte ayda 180 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı.

İRANLI ŞİRKETTEN 7 BİN EURO HUZUR HAKKI

Tarım Kredi Kooperatifleri'nden aylık ortalama 50 bin lira maaş alan Fahrettin Poyraz, 3 ayda bir ikramiye, yılda 2 ile 3 maaş tutarında teşvik primi, GÜBRETAŞ ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan ise aylık 12'şer bin lira huzur hakkı alıyor.

Milli Gazete'de yer alan haberine göre, ancak Poyraz’ın asıl huzur hakkı ücretini GÜBRETAŞ'ın İran'da ortağı olduğu RAZİ şirketinden aldığı ortaya çıktı. RAZİ'den aylık 7 bin euro huzur hakkı ücreti alan Poyraz'ın aylık geliri milletvekili emekli maaşı ile birlikte 180 bin lirayı buluyor.

POLATLI ÇİFTÇİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Kredi ile ilgili iddialar ile ilgili hiçbir incelemede bulunmazken, Tarım Kredi ortaklarından Polatlılı çiftçi Nihat Babaözü, Tarım Kredi'deki yaşananlarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Poyraz'ın atamasıyla ilgili yapılan suç duyurusunda, savcılık takipsizlik kararı verirken, esasa girilmemesi dikkat çekti. Hukukçular, savcılığın esasa girmeden karar vermesinin çiftçi ortağının haklılığını gösterirken, Polatlılı çiftçi Nihat Babaözü karar itiraz etti.


Editör: N. Cingirt