Asgari ücretle geçinen dar gelirli ne yapsın?

Asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların kış kabusu başladı. Havaların iyice soğumasıyla birlikte ısınma sorunu yaşayan dar gelirliler, kışlık giysi fiyatlarındaki artış nedeniyle de zorluk çekiyor.

Asgari ücretle geçinen dar gelirli ne yapsın?
26.11.2023 - 17:43
Kaynak: Haber Merkezi
117

Dar gelirli ailelerin kabusu kış ayları iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Doğalgaz, kömür, odun, fındık kabuğu gibi ısınma araçlarına gelen zam nedeniyle kara kara düşünen dar gelirli aileler, kışlık kıyafetlerdeki fiyat artışı nedeniyle de mağdur.

 


Geçen yıl ortalama 500 TL’den satılan çocuk montlarının fiyatı bu yıl 1600 TL’ye çıktı. Botlar ise 1000 TL’ye yükseldi. Asgari ücretle geçinen aileler için bu fiyatlardaki kışlık kıyafet ihtiyaçlarını karşılamak neredeyse imkânsız hale geldi.

 


Geçtiğimiz yıl kışlık giyecek fiyatlarına yüzde yüzün üzerine gelen zam nedeniyle, dar gelirli ailelerin alışveriş ettiği mağazalarda bile fiyatlar el yakıyor. Ortalamanın biraz üzerinde bir marka almak isteyenler için ise fiyat aralığı daha da artıyor.

 


Bot fiyatlarına gelen zamlar da mont fiyatlarından farklı değil. Yine çoğunlukla dar gelirli yurttaşların tercih ettiği bir mağazada çocuk botu fiyatları kalitesine göre 500 liradan başlayarak 1000 liraya kadar ulaşıyor. Bu fiyatlar mağazalara göre değişkenlik göstererek daha da artabiliyor. Asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğu Türkiye’de üç çocuklu bir ailenin yalnızca çocuklarına yapacağı alışverişin maliyeti en az 5 bin lira ediyor. Daha kaliteli ve sağlam ürünler tercih edildiğinde ise maliyet 10 bin liraya kadar tırmanıyor.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar