Açlık ve yoksulluğa karşı yaşam savaşı veriyoruz

2021 Tüm Emekliler Sendikası, bütçeye karşı açıklamasında "Milyonlarca emekli açlık ve yoksulluğa karşı yaşam savaşı veriyor" diyerek, emeklilerin taleplerinin karşılanmasını istedi

Açlık ve yoksulluğa karşı yaşam savaşı veriyoruz
29.11.2023 - 17:27
Güncelleme 29.11.2023 - 17:28
Kaynak: Haber Merkezi
322

2021 Tüm Emekliler Sendikası Türkiye'de eş zamanlı basın açıklaması yaparak “İnsanca yaşamak istiyoruz” diye seslendi. 

"2024 BÜTÇESİNDE EMEKLİLER YOK"

2021 Tüm Emekliler Sendikası Düzce şubesinden  yapılan açıklamada, " 2024 Yılı Merkezi Hükümet Bütçe Tasarısı’na dikkat çekerek, tasarının Aralık ayında Meclis Genel Kurul’du görüşüleceğini söylendi. AKP iktidarının sunduğu 2024 yılı bütçesinde de emeklilere yer verilmediği kaydedilen açıklamada, “Emekliler olarak 2024 yılı bütçesiyle yoksullaşmak istemiyoruz. Milyonlarca emekli açlık ve yoksullukla baş başa yaşam savaşı veriyor, yeter artık!” denildi.

Sendika taleplerini şöyle sıraladı:

"MAAŞLARIMIZ AÇLIK SINIRI ÜSTÜNDE OLMALIDIR"

"En düşük emekli maaşı insanca yaşayacağımız bir seviyede, açlık sınırı üstünde olmalıdır. Emeklilere Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye ödensin. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara da aldıkları maaş oranı kadar değil, tam ödensin. Temel gıda maddeleri ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar nedeniyle düşen satın alma gücümüzde meydana gelen kaybın telafisi için seyyanen derhal zam yapılsın.

Emekli maaşlarının iktidarlar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine anayasa da gerekli düzenlemenin uluslararası tüm metinlerde geçtiği gibi, herkes sendika kurabilir şeklinde düzenlenmesi ve ardından TBMM de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılarak bizlerle toplu sözleşme masasında belirlenmesini istiyoruz.

‘EMEKLİ SENDİKALARI STATÜ YASASI’ DERHAL ÇIKARILMALI"

İlgili yasalarda gerekli değişiklikler yapılarak ‘Emekli sendikaları statü yasası’ derhal çıkarılmalıdır. Gerçek bir intibak Yasası derhal çıkarılarak 2000 öncesi ve 2000 sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin. Emekli maaşlarından yapılan muayene, ilaç vs. tüm sağlık kesintilere son verilsin. Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılsın. Emekli maaşlarının yatırıldığı kamu veya özel bankalar, maaş promosyonlarını günün koşullarına göre değerlendirmeli. Her 6 ayda bir maaş artışına göre promosyonların tekrar güncellenmesi gereklidir."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar