Yeni fay hatları hangileri?

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Türkiye’de yeni fay hatları keşfettiğini duyurdu. Peki, Türkiye’de yeni fay hatları hangileri? Hangi iller risk altında? Deprem uzmanlarından neler söylendi?

Yeni fay hatları hangileri?
2.12.2023 - 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
133
Türkiyedeprem kuşağında yer alan bir ülke. Ülkemizde birçok fay hattı bulunuyor. Bu fay hatları, zaman zaman kırılarak depremlere neden oluyor. Deprem uzmanları, fay hatlarının hareketliliğini ve risk durumunu sürekli takip ediyor. Son olarak, Türkiye’de yeni fay hatları keşfedildi! Bu fay hatları, 45 ilde 110 ilçeyi kapsıyor. Yeni fay haritasına göre, Türkiye’de en çok diri fay bulunan iller İzmir, Antalya, Muğla, Ankara ve Konya. Deprem uzmanları, yeni fay hatlarının geçtiği illerde, depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguluyor. İşte, Türkiye’nin yeni fay haritası hakkında bilmeniz gerekenler…

Türkiye’de Yeni Fay Hatları Neler?

MTA, Türkiye’nin diri fay haritasını güncelledi. Diri faylar, son 10 bin yıl içinde kırılmış veya kaymış olan faylardır. Diri faylar, deprem potansiyeli taşıyan faylardır. MTA, Türkiye’de 485 diri fay belirledi. Bu faylar, 45 ilde 110 ilçeyi kapsıyor. Yeni fay haritasında, daha önce bilinmeyen veya göz ardı edilen birçok fay hattı da yer aldı. Örneğin, İstanbul’un Anadolu yakasında, Kartal, Pendik, Tuzla ve Gebze ilçelerinden geçen bir fay hattı tespit edildi. Bu fay hattı, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile bağlantılı olarak deprem üretebilecek bir fay olarak değerlendirildi.

 

Hangi İller Risk Altında?

Türkiye’de yeni fay hatları keşfedilmesi, deprem riskini de yeniden gündeme getirdi. Deprem uzmanları, yeni fay hatlarının geçtiği illerde, depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Yeni fay haritasına göre, Türkiye’de en çok diri fay bulunan iller şunlar:

İzmir: 41 diri fay
Antalya: 35 diri fay
Muğla: 33 diri fay
Ankara: 28 diri fay
Konya: 26 diri fay
Balıkesir: 25 diri fay
Denizli: 24 diri fay
Afyonkarahisar: 23 diri fay
Manisa: 22 diri fay
Aydın: 21 diri fay2
Bu illerin yanı sıra, yeni fay hatlarının geçtiği diğer iller şunlar:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis,  Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Diyarbakır,  Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize,  Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar