Seçimden önce hayata geçecek..

Son günlerde Düzce'de de sayıları iyice artan sahipsiz sokak köpeklerinin insanlara saldırdığı haberleri hükümeti harekete geçirdi. İncelenen modellerde belirli bir süre barınaktan sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması da var.

Seçimden önce hayata geçecek..
18.12.2023 - 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
204

Başıboş köpek sorunu ile ilgili yapılan çalışmanın detayları belli oldu. Üç bakanlık tarafından yapılan çalışmada dünyadaki örnekler incelendi ve taslak hazırlandı. Amaç uygulamayı seçimlerden önce hayata geçirmek.
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Düzce'de de en önemli sorunlarından biri haline gelen başıboş sokak köpekleri için çalışmalar hızlanıyor. Artan saldırılar karşısında hükümet harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan işaret etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sokak hayvanları sorunu hakkında şikayetlerin geldiğini, bunu çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

Üç bakanlık ortak çalışma yürüyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında üç bakanlık ortak çalışma yaptıTarım ve Orman Bakanlığı, ÇevreŞehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın katılımıyla bu çalışmalar yürütülü

 

Detaylar belli oldu
Başıboş köpek sorunu ile ilgili yapılan çalışmanın detayları belli oldu. Üç bakanlık tarafından yapılan çalışmada dünyadaki örnekler incelendi ve taslak hazırlandı.

Yerel yönetimler uyarıldı
Yapılan çalışmada hayvan popülasyonunun kontrolsüz artışı, yerel yönetimlerin sorumluluklarını tam olarak yerine getirememesi gibi nedenler belirlendi.

Dünyadaki örnekler incelendi
Başıboş köpekler önce barınaklara yerleştiriliyor, daha sonra sahiplendirilmesi sağlanıyor. Avrupa'nın pek çok ülkesindeki uygulamaya göre sokak hayvanları sayım ve kısırlaştırmanın ardından bölgedeki barınaklara yerleştirilip sahiplendirilmek için ilana çıkılıyor.

Uyutulma yöntemi uygulanacak
Hayvanlar sahiplendirilmez ise uyutulma yöntemine gidiliyor. Buna yakın bir modelin uygulanması konusunda taslak hazırlandı.

Seçimden önce hayata geçirilecek
Hazırlanan taslak çalışmanın tamamlandığı belirtilirken, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden önce gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması ve uygulamanın hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, yerel yönetimlerin yetki ve görevleri yeniden belirlenmesi masada.

2,8 milyon başıboş sokak hayvanı
Valilikler tarafından yapılan çalışma kapsamında Türkiye genelinde 2,8 milyon başıboş sokak hayvanı bulunuyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar