İşte Türkiye'nin en riskli illeri

Madencilik ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (MTA), Türkiye'nin diri fay hatları ve deprem riskli bölgelerine dair güncellenmiş bir harita yayınladı.

İşte Türkiye'nin en riskli illeri
19.12.2023 - 14:56
Kaynak: Haber Merkezi
201

Son zamanlarda artan deprem aktiviteleri sonrasında yapılan bu çalışmada, Türkiye genelinde 5,5 şiddetinde ve üzeri depremler üretebilecek 485 diri fay tespit edildi.

Batı Anadolu fay hattı ve etkilediği iller
Ege Bölgesi'nde, Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan diri fay hatları belirlendi. Bu faylar, Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir gibi illeri içeren bir deprem kuşağını oluşturuyor. Ayrıca, Burdur ve Acıgöl havzalarının kenarları ile Sultan Dağları'nın uzey eteklerinde de fay hatları saptandı.

İstanbul ve Ankara'da diri fay yok
MTA'nın çalışmalarına göre, İstanbul ve Ankara illerinde diri fay bulunmuyor. Ancak, bu şehirlerin yakınlarında yer alan diri faylar, sismik açıdan risk teşkil ediyor.

Birinci derece riskli bölgeler
MTA'nın diri fay haritasına göre birinci derece risk taşıyan bölgeler İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt olarak belirlendi.

 

İkinci derece riskli bölgeler
İkinci derece riskli bölgeler arasında Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak ve Ağrı yer alıyor.

Üçüncü derece riskli bölgeler
Haritada üçüncü derece riskli olarak nitelendirilen bölgeler ise Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir olarak sıralanmakta.

En az riskli bölgeler
En düşük deprem riskine sahip dördüncü ve beşinci gruptaki iller, Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak belirlendi.

Deprem riski taşıyan ilçeler
Ayrıca MTA'nın haritasında deprem riski taşıyan ilçeler de belirtiliyor. Bu ilçeler arasında Adıyaman'dan Gölbaşı, Afyon'dan Çay, Dinar, Kızılören, Sandıklı gibi birçok ilçe bulunuyor. 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar