RTÜK’ten Kızıl Goncalar dizisine iki kez program durdurma cezası

RTÜK, ilk bölümünün yayımlanmasının ardından yasaklanması çağrıları yapılan Fox TV’nin Kızıl Goncalar dizisine iki kez program durdurma ve yüzde 3 idari para cezası verdi. Halk TV, Tele 1, KRT, Fox TV, Sözcü TV ile bir haber bülteninde Starbucks bardağı göründüğü için de TGRT Haber’e de yüzde 3’er idari para cezası geldi.

RTÜK’ten Kızıl Goncalar dizisine iki kez program durdurma cezası
29.12.2023 - 06:11
Kaynak: Haber Merkezi
189

CHP’li RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK’ün verdiği cezaları Twitter hesabından duyurdu.

Taşcı’nın tweetleri şöyle:

“RTÜK tarikat ve cemaatlere boyun eğdi! Tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatan Kızıl Goncalar dizisine ‘toplumun milli ve manevi değerlerine’ aykırılıktan Üst Kurul % 3 idari para 2 kez de program durdurma cezası verdi.

Fox TV’ye Somali Cumhurbaşkanının oğlunun kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olması ve hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü’nün eski başkanı Faruk Koca’nın saldırmasına ilişkin değerlendirmeler nedeniyle “tarafsız” davranmadığı savıyla %3 idari para cezası.

Halk TV’ye “terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde” sunulduğu iddiasıyla %3 idari para; aynı kanalda LGBT+ konusundaki değerlendirmeler nedeniyle milli ve manevi değerlere aykırılıktan %3 idari para cezası verildi.

SZC televizyonundaki programda TÜİK çalışanının işsizliği az göstermelerinin karşılığında prim, terfi aldıklarına ilişkin sözlerinin aktarılması nedeniyle ‘tarafsızlık’ ihlali savıyla %3 idari para cezasına RTÜK oy çokluğuyla karar verdi.

RTÜK, Tele 1’e ‘kişileri küçük düşürmekten’ % 3; aynı kanala kara para aklama yöntemlerinin tartışıldığı program nedeniyle % 3, kanalda Yılmaz Güney’in tartışıldığı programa da ‘suçluyu övmekten’ %3 idari para cezasına karar verdi.

KRT’de Zafer Arapkirli’nin Çalışma Bakanı Işıkhan’ı ‘aşırı yoksulluk yok’ sözleri Sağlık Bakanı Koca’yı da yurtdışına giden doktorlar için ‘para’ için gittiklerine dönük el işaretini eleştirmesinden dolayı ‘küçük düşürmekten’ kanala %3 idari para cezası verildi.

TGRT’ye haber bülteninde Starbucks bardağının görünmesi nedeniyle ‘gizli ticari iletişim’den %3 idari para cezası verildi.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar