Zamansız aç püsküller korkutuyor...

Son yılların en sıcak kış mevsimini geçirirken, bu durum doğada da dengesizliklere yol açıyor. Tıpkı fındıkta zamansız açan püsküller gibi.

Zamansız aç püsküller korkutuyor...
4.01.2024 - 09:53
Kaynak: Haber Merkezi
140

Küresel ısınmanın da etkisinin de etkisiyle son yılların en sıcak kış mevsimini yaşıyoruz. Sıcak havalar nedeniyle meyveler zamansız oluyor, çiçekler normal zamanından önce açıyor. Fındıkta da aynı durum söz konusu.

Normalde bahar açması gereken fındık püsküllerinin görünmeye başlamasıyla birlikte, kış mevsimi ortasında yaşanan bahar havası bölgemizde  fındık üretimine zarar verebileceği yorumları yapılıyor. Fındık ağaçlarının soğuklama süresi için kar yağışına ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Sıcak hava nedeniyle fındık dallarının erken uyanması ve ilerleyen Şubat ve Mart aylarında olası zirai don, ciddi rekolte kayıplarına neden olabileceği endişesi sektörde şimdiden oluşmaya başladı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar