Kaçtığını sandığı arılar, kullanılmayan bavula bal yapmış

Düzce’nin Yığılca ilçesinde, bahçesinde bal üretimi yapan İlhami Yörük'ün (44) kovandan kaçan arıları, evinin balkonunda kullanılmayan eski bavulu yuva edinerek 60 kilo petek bal yaptı.

18.01.2024 - 08:48
Kaynak: Haber Merkezi
1238

Düzce’nin Yığılca ilçesi merkezindeki müstakil evinin bahçesine 10 kovan koyan İlhami Yörük hem evinin ihtiyaçlarını karşılamak hem de ev bütçesine katkı sağlamak için arıcılık yapmaya başladı. Yörük’ün yaklaşık 1 yıl önce 10 kovanından 1’i boşaldı ve arıların kıvan terk yaptığı anlaşıldı. Yörük, kovanlarını tamamlamak için 1 kovan daha arı alarak kovanı doldurdu ve arıcılık yapmaya devam etti.

İlhami Yörük, geçtiğimiz gün evinin balkonunda bulunan eski eşyaları atmak için harekete geçti. Evin balkonundaki eski bavulu atmak için bavulu kaldıran Yörük ağırlığı fark ederek bavulu açınca büyük bir sürprizle karşılaştı. Yaklaşık 1 yıl önce kovan terk yapan bal arıları eski bavulu kendilerine yuva edinerek içinde hem petek ördü hem bal ürettiler. 50-60 kilograma yakın balı gören İlhami Yörük bal peteklerini bavul içinden çıkararak satışa sundu. Tamamen doğal ve katkısız olan bal ise tüketicilerin büyük ilgisini çekti.

 

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren İlhami Yörük , “Bundan 1 yıl önce arılarım kayboldu. Kovan terk yapmışlardı. 1 yıl sonra balkona koyduğumuz valizin içine bal yaptıklarını gördük. Çok güzel bal yapmışlar. Çok mutlu oldum. Ayı Bal Kız’ı sarhoş eden Yığılca arısı bu kez bizi mutlu etti. Memnunuz” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar