Erdoğan açıkça şeriatı savundu: Şeriata düşmanlık, dininin kendisine husumettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet Akademisi Mezuniyet Töreni'nde "İslam'ın hayata dair kurallarının bütünü olan şeriata düşmanlık, dininin kendisine husumettir" ifadeleriyle açıkça şeriatı savundu.

Erdoğan açıkça şeriatı savundu: Şeriata düşmanlık, dininin kendisine husumettir
2.02.2024 - 08:59
Kaynak: Haber Merkezi
168

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyanet Akademisi Başkanlığı 1. Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Merasimi"nde açıklamalarda bulundu.1 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenen Gazze eyleminin ardından başlayan Kelime-i Tevhid bayrağı tartışmaları hakkında konuşan Erdoğan, "Şeriata düşmanlık, esasında dinin bizatihi kendisine husumettir" dedi.

Erdoğan, açıklamasında, "Son dönemde Türkiye karşıtı kimi çevrelerce çift kulvarlı bir kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. İlki lümpen faşistlerin gündeme getirmeye çalıştığı 'İslamsız Türklük' tanımıdır. Milletimizin İslam'a ve Kuran'a hizmetle geçen 1300 yıllık şanlı tarihi yok sayılmaya çalışılıyor. Böylece milletimizi ayakta tutan, milletimize asli kimliğini kazandıran tarihi, kültürel ve beşeri değerleri tahrip edilmek isteniyor" dedi.

'Folklorik bir öge'

Erdoğan, açıklamasında, "Çok açık ve net söylüyorum; İslam'ın gaza ruhunu taşımayan bir Türklük projesi, aslında Türk milletini müzeye kaldırma ve folklorik bir öge haline getirme teşebbüsleridir" diyerek seküler milliyetçiliğe de yüklendi.

Erdoğan, "Burada gaye milletin mayasını bozmak, dışarıdan sarsamadıkları kaleyi içeriden çökertmek, mümkünse teslim almaktır" ifadelerini kullandı.

"Şeriata düşmanlık esasında dininin bizatihi kendisine husumettir"

Erdoğan, şöyle devam etti: "Kampanyanın ikinci kulvarında ise farklı maskeler altında sahnelenen şeriat düşmanlığı vardır. İslam'ın hayata dair kurallarının bütününü temsil eden şeriata düşmanlık, esasında dininin bizatihi kendisine husumettir."

Erdoğan, "İnanıp inanmamak, yaşayıp yaşamamak elbette bir tercih meselesidir. Ama dinin emirlerine dil uzatmak başka bir konudur" ifadelerini kullandı.

"Bunlar bilmedikleri, anlamaya tenezzül etmedikleri insanlara, değerlere ve sembollere karşı kör bir husumet beslediler" diyen Erdoğan, şunları ifade etti: "Şeriata yönelik sergilenen pervasızlıkların gerisinde cehalet ve bilgisizlik hastalığı var. Ülkemizde en azından bir kesimin içinde bulunduğu cehalet karanlığında daha fazla boğulduğunu görmekten üzüntü duyuyoruz. El ele verip, milli bünyemize tehdit teşkil eden bu cehalet karanlığını yırtıp atacağımıza inanıyorum."

Baroları ve Özel'i hedef aldı

"Kimi barolar çıkıyor kimi Kelime-i Tevhit yazılı bayraktan rahatsız oluyor" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Suç duyurusunda bulunabiliyor. Kendini sanatçı diye tanımlayan kimi şahsiyetler, milyonlarca vatandaşımızı gerici, yobaz diye tahkir edebiliyor. En büyük ikinci siyasi partisinin genel başkanı 'Çocuklara din eğitimi verilmesine ortaçağ zihniyeti' deme gafleti gösterebiliyor."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar