Numan Kurtulmuş Can Atalay kararı hakkında ilk kez konuştu

TBMM'de TİP Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürüldüğü oturumda, BAE ziyaretinde bulunan Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Meclis'te olmayıp kararı okumadığı' eleştirilerine karşılık, kendisinin Ankara'da olması halinde de kararı Bekir Bozdağ'ın okutacağını söyledi.

Numan Kurtulmuş Can Atalay kararı hakkında ilk kez konuştu
2.02.2024 - 09:05
Kaynak: Haber Merkezi
225

Meclis Başkanı ve AKP İstanbul milletvekili Numan Kurtulmuş, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili Yargıtay kararının bir süredir TBMM'de okunması bekleniyordu. Karar geçtiğimiz gün Bekir Bozdağ tarafından okunarak Atalay'ın vekilliği düştü.

Kararın, Meclis Başkanı Kurtulmuş'un BAE ziyareti sırasında okunması eleştirilmişti.

Kurtulmuş, Can Atalay kararı hakkında şunları söyledi:

"Meclis Başkanı'nın teamüller gereği Meclisi ne zaman yöneteceği bellidir. Biz bu hafta Ankara’da olsaydık dahi kararı yine Sayın Bozdağ okutacaktı. Çünkü Meclisin çalışmalarında Genel Kurul yönetimi nöbetçi başkanvekili tarafından deruhte edilmektedir.

Dolayısıyla bu süreci, hele hele buradan doğacak siyasi tartışmaları sokakta halletmeye kalkmak doğru değildir.

"Bu süreçte Meclisin tavrı bellidir"

Şimdi biz baştan beri söyledik; iki yargı kurumu arasındaki hukuki ihtilafın tarafı Meclis değildir. Bu süreçte Meclisin taraf olmaması için de özel bir özen gösterdik. En başta, Meclisin ilk açıldığı gün Atalay’ın ismi okundu, davet edildi. Tabii tutuklu olduğu için gelemedi. Arkasından özlük hakları verildi, danışmanları atandı. Ayrıca İnsan Hakları İzleme Komisyonuna, bağımsız milletvekillerine düşen kontenjandan yine bütün partilerin ortak anlayışıyla, Başkanlık Divanında Can Atalay’ın olmasıyla ilgili ortak bir yaklaşım sergilendi. Ben bunu defaatle daha evvel de söylemiştim. Yani bu süreçte Meclisin tavrı bellidir."

Kurtulmuş BAE ziyaretine ilişkin de "Bölgesel sorunların aşılması, bölgedeki gerginliklerin azaltılması bakımından Türkiye ile ilişkilere çok büyük önem atfettiklerini gördüm" dedi.

"Olumlu bir yaklaşım var"

"Hem bölgenin geleceği hem de kendi gelecekleri bakımından Türkiye ile birçok alanda ortaklığın, işbirliğinin gerçekleşmesi için samimi, iyi niyetli ve yapıcı bir yaklaşım içerisindeler" diyen Kurtulmuş, bu ülkelerle ilişkilerin şu anda ne durumda olduğuna yönelik bir soruya Kurtulmuş, "Şu anda çok sıcak, çok dostane ve biraz da benim gördüğüm geçmişteki o gergin ortamdaki kayıplarımızı telafi etmeyi düşünen bir olumlu yaklaşım içerisindeler. Zaten bizim tarafımız öyle. Ümit ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı'mızın 12-13 Şubat'ta buraya yapacağı ziyarette bu adımlar daha ileriye atılır, daha ortak noktalar bulunabilir geliştirilebilir" yanıtını verdi.

"Küs kalacağım' demek dış politikanın rasyonalitesinde mümkün değildir"

Kurtulmuş, gerginliklerin dış politikaya zarar verdiğini belirtti: "Yani 'Ben sana küstüm ve ilanihaye küs kalacağım' demek dış politikanın rasyonalitesi içerisinde mümkün değildir. Türkiye hiçbir zaman ilkelerinden taviz vermeden mücadelesine devam ediyor. Kendi itibarını, ilkelerini koruyarak herkesle görüşüyor ve mümkün olduğunca sonuç almaya çalışıyor" diye konuştu.

"Savaşın Kızıldeniz'e yayılma ihtimali var"

İsrail'in Gazze'ye saldırılarından ve bölgedeki gerilimden bahseden Kurtulmuş "Ortak adımlar atılamazsa, bu savaşın Kızıldeniz'e yayılma ihtimali var. Bölge ülkeleri kendi aralarında birbirlerini tehdit olarak algılamayı sürdürürlerse; diyelim ki İran, Suudi Arabistan, Yemen'deki çatışmalar, bölge ülkeleri arasındaki gerginlikler… Bunların geçmişte hiçbirisine faydası olmadığı gibi gelecekte de zerre miskal faydası olmayacaktır. Hatta bundan sonra çok daha büyük zararlar gerçekleşebilir" diye konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar