Erdoğan'ın, daha önce de "Sizin Hitler'den ne farkınız var" dediği Netanyahu, "Kürtlere soykırım uygulayan Erdoğan, bize ahlak vaazı edebilecek son kişi" yanıtı vermişti. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise, "Bu sözler, dünyadaki her Yahudi ve Nazilerin elinde mahvolan milyonlarca Yahudi'nin hatırası için son derece saldırgan" demişti

13.02.2024 - 07:38
Kaynak: Haber Merkezi
140

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Kabine toplantısı, 3 saatlik görüşmenin ardından sona erdi. Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada, Mısır'a 12 yıl sonra yapacağı ziyaretten bahsederek, "Sayın Sisi ile ekonomik, ticaret, turizm, enerji ve savunma başta olmak üzere ülkelerimiz arasında pek çok konuyu istişare edeceğiz. Gündemimizin ilk sırasında Gazze'ye yönelik artan İsrail saldırıları olacak" dedi. 12-13 Şubat'ta BAE’ye, 14 Şubat'ta ise Mısır'a gidecek Erdoğan, geçmişte ağır suçlamalar yönelttiği Sisi ile normalleşme süreci ilerlerken son olarak eylül ayında G20 zirvesinde görüşmüştü; ülkede 2013'te yapılan darbeden bu yana Mısır'a hiç gitmedi.

Erdoğan, Kabine sonrası yaptığı konuşmada, İsrail Başbakanı Netanyahu'yu bir kez daha "Hitler"e benzeterek, "Hitler özentisi Netanyahu, her gün yeni bir kırmızı çizgiyi aşıyor. Bu sabah güvenlik bölge olarak ilan ettikleri yaklaşık 1,5 milyon Gazzeli'nin sığındığı Refah'ı hedef aldılar. Batılı güçler sahne önünde İsrail'e itidal çağrısı yaparken Hamas bahanesinin arkasına saklanarak, Netanyahu'nun katliamlarına göz yumuyorlar" diye konuştu. 

Erdoğan, 27 Aralık 2023 tarihinde 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, Gazze'deki saldırıları üzerinden İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu'ya, "Sizin Hitler'den ne farkınız var? Bunlar bize Hitler'i de aratacak. Bu Netanyahu'nun yaptıklarının Hitler'den geri kalır yanı var mı? Yok" sözleriyle yüklenmişti.

Netanyahu ise Erdoğan'a, "Kürtlere karşı soykırım uygulayan, muhalif gazetecileri tutuklayarak dünya rekoru kıran Erdoğan, bize ahlak dersi verecek son insan" yanıtı vermişti. 

Savaş kabinesinde yer Benny Gantz da, "Erdoğan'ın sözleri Holokost anılarına saygısızlık ve gerçeğin çarpıtılması. Katliamı yapan Hamas'tır" demişti. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise, "Bu sözler, dünyadaki her Yahudi ve Nazilerin elinde mahvolan milyonlarca Yahudi'nin hatırası için son derece saldırgan" diye yanıt vermişti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar