Murat Kurum'dan İliç savunması: Bakanlık kapasite artışının çevreye etkisini ölçer

Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold'a ait Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen kaymaya ilişkin tepkilerin odağında olan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın madene "ÇED olumu" kararı vermesini eleştirenleri suçladı.

Murat Kurum'dan İliç savunması: Bakanlık kapasite artışının çevreye etkisini ölçer
15.02.2024 - 07:30
Kaynak: Haber Merkezi
110

Cumhur İttifaı'nın İBB Başkan Adayı ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sarıyer'de katıldığı programda Erzincan'da yaşanan maden faciası hakkında konuştu.

Çöpler Altın Madeni'nin kapasitesini 3 katına çıkarmasını Çevresel Etki Değerlendirmesi açısından olumlu bulan, bir sorun görmeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, siyanür sızıntısı sonrası mühürlenen işletmenin tekrar açılmasına da onay vermişti.

Facianın ardından verilen izinler hatırlatılmış ve tepki gösterilmişti. Uzmanlar madenin bölgeye, çevreye, ekosistem ve insan yaşamına ciddi zararlar verdiğini ve siyanürün büyük bir tehlike olduğunu bildirerek gelecekteki riskler konusunda defalarca uyarmıştı.

"Çevre Bakanlığı sadece çevresel etkileri denetler"

Tepkilerin odağındaki Kurum kendini şu sözlerle savundu "Şunların altını çizerek söylemek istiyorum. Bakanlığım döneminde, söz konusu bu işletmeye verilen ÇED raporunu dile getiriyorlar. Çevre Bakanlığı sadece çevresel etkileri denetler. İşletme; çevreye, doğaya zarar veriyor mu? Vermiyor mu? Buna bakar. Bakanlığımız döneminde, bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığı, tam 135 kez denetlendi. 21 Haziran 2022'de, işletmeye Çevre Kanunu'ndaki en üst sınırdan idari para cezası verildi. İşletmenin faaliyetinde çevre mevzuatı kapsamında görülen eksiklikler nedeniyle; işletme men edildi. 3 ay kapısına mühür vuruldu. Bununla da kalınmayıp, işletmenin çevreyi kirletmesi nedeniyle; Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Özet olarak; biz, kanunda öngörülen bütün cezai süreçleri hiçbir müsamaha göstermeksizin kararlılıkla uyguladık. İşletmenin, tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilince faaliyetine tekrar başladı."

"Bizi işletmenin kapasitesini artırmakla suçluyorlar"

Kurum, "Bir de bizi işletmenin kapasitesini artırmakla suçluyorlar. Bize iftira atanlar şunu da bilir ki; Çevre Bakanlığı işletmenin kapasite artışı kararını vermez, veremez, çünkü böyle bir yetkisi yoktur. Sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisini ölçer, onaylar ya da onaylamaz. Yine, ÇED raporlarına ilişkin buradaki kararlarda birçok farklı kurum ve kuruluşun bilimsel görüş ve raporlarına bakılır. İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da; 21 kurum ve kuruluştan oluşan komisyon üyeleri tarafından onaylıdır" ifadelerini kullandı.

Ancak ÇED olumlu kararı verilmediği halde işletme kapasite artışına gidemiyor.

Eleştirenleri suçladı

Algı operasyonu yapıldığını iddia eden Kurum, "Milletimizi yasa boğan böylesi bir hadisede bu konu, siyasi bir istismara dönüştürüldü. Masa başında üretilmiş pek çok yalan haber ve tezvirat sağa sola her yere servis edildi. Milletimiz bu kötü niyeti çok iyi biliyor, çok iyi de tanıyor. Bu kötü niyetli arkadaşlara soruyoruz. Biz vicdan sahibi herkese soruyoruz. Siz hangi vicdanla? Hangi duyguyla? Bu konuyu İstanbul'a ve İstanbul seçimlerine getirdiniz. Vatandaşlarımızın daha toprağın altında olduğu bir yerde, 85 milyonun gözünün, aklının, kalbinin burada olduğu bir aşamada bu olayı siyasete alet etmek vicdansızlıktır, insafsızlıktır. Hangi insani duyguya, hangi insani erdeme uygundur?" şeklinde konuştu.

Kurum, "İnsanımızın canları üzerinden siyasi ikbal peşine düşenleri, milletimizi aldatmaya çalışanları bu millet affetmeyecektir. Bu millet, bu siyaset simsarlarını, bu algı operasyonlarını boşa çıkaracak, unutmayacak, onları derin vicdanıyla ve ferasetiyle cezalandıracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda bizim tek bir gayemiz var. O da canlarımızın bir an önce kurtulmasıdır. Ben tekrar ailelerimize, Erzincan'ımıza, milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar