Özhaseki: Numuneleri test ettirdik, kirlilik yok

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İliç'teki maden faciasıyla ilgili "Oradaki tehlikeli atıkların Fırat'a ulaşıp ulaşmadığı konusu çok önemli. Toprak ve sudan numune alıp test ettirdik, kirliliğe rastlamadık..." iddiasında bulundu.

Özhaseki: Numuneleri test ettirdik, kirlilik yok
15.02.2024 - 07:32
Kaynak: Haber Merkezi
116

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Çalışma Toplantısı'na katılan Özhaseki, Erzincan İliç'teki toprak kaymasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Bakan Özhaseki özetle şunları söyledi:

"İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji Bakanımız şu anda Erzincan İliç'teler. Müthiş bir kütlenin kaydığı ortam. Burada 9 kardeşimiz şu anda toprak altında. Müthiş bir arama çalışması var. İnşallah bir an önce onlara ulaşırlar diye de ümit ve dua ediyorum."

"Tehlikeli atıkların Fırat'a ulaşıp ulaşmadığı konusu çok önemli"

"Oradaki tehlikeli atıkların Fırat'a ulaşıp ulaşmadığı konusu çok önemli. İlgili birimlerimiz, genel müdürlerimiz, onların ekipleri, işbirliği yaptığı bilim adamları, elimizdeki tüm teknik imkanlar tamamıyla bölgeye sevk edildi.

Araçlarımız orada. Tahliye laboratuvarlarımız orada. Ayrıca bağımsız laboratuvarlara gerek topraktan gerekse sudan numuneleri alıp gönderiyoruz. Çok şükür şu ana kadar herhangi bir kirliliğe ve korktuğumuz bir olaya rastlamadık. Anlık olarak bunu takip ediyoruz."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar