Erdoğan-Sisi görüşmesi: Mısır'la temaslarımızı her seviyede artırma kararlılığındayız

Mısır'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Sisi'yi Türkiye'ye davet ettiğini açıklarken, "Bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için Mısır'la temaslarımızı her seviyede artırma kararlılığındayız" dedi. Sisi'nin Nisan ayında ziyareti gerçekleştirmesi bekleniyor.

Erdoğan-Sisi görüşmesi: Mısır'la temaslarımızı her seviyede artırma kararlılığındayız
15.02.2024 - 07:38
Kaynak: Haber Merkezi
115

Açıklama öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantıları'nın Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin" ortak bildiriyi imzaladı.

İlk konuşmayı Sisi yaptı. Sisi, İsrail'in Filistin'e saldırılarına değinerek "Mısır ve Türkiye el ele vererek Gazze konusunda da çok iyi sonuçlar elde edebilecek. Gazze'de derhal ateşkes sağlanması ve Batı Şeria'daki gerilimin yatıştırılması konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı ile aynı fikirdeyim" dedi.

Erdoğan davet etti: Sisi Nisan'da Türkiye'ye gelecek

İki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başladığını belirten Sisi, "Yakın zaman içerisinde 15 milyar dolarlık ticaret hedefini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki nisan ayında Türkiye'yi ziyaret etme davetine cevap vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum. İki ülke arasında yeni bir sayfa açıyoruz" dedi.

Erdoğan'dan 12 yıl vurgusu

Sisi'nin ardından konuşan Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanının nazik davetine icabetle uzun bir sürenin ardından ki, 12 yıl, yeniden Kahire'de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen hüsnü kabulden ötürü Cumhurbaşkanı Sayın Sisi başta olmak üzere tüm Mısırlı kardeşlerime şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"İnanıyorum ki ilişkilerimizde yeni bir dönüm noktası olacaktır"

"Mısır'la bin yılı aşan iç içe geçmiş ortak bir tarih ve kültüre sahibiz" diyen Erdoğan, "Bu köklü mirastan aldığımız güçle Türkiye-Mısır ilişkilerini hak ettiği seviyeye çıkartma gayretindeyiz. Aynı güçlü iradenin Mısır tarafında da olduğunu görüyoruz. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyimizi cumhurbaşkanları seviyesine taşıdık. Değerli kardeşimi konsey toplantımızı gerçekleştirmek üzere ilk fırsatta Ankara'ya beklediğimi söyledim. Bu ziyarette inanıyorum ki ilişkilerimizde yeni bir dönüm noktası olacaktır" ifadelerini kullandı.

"Mısır'la güç birliğine giderek ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum"

İki ülke arasındaki ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmak istediklerini dile getiren Erdoğan, "Ticaret ve ekonomi iş birliğimizin lokomotifini oluşturuyor. Ticaret hacmimizi kısa sürede 15 milyar dolara çıkarmak için mutabık kaldık. Ayrıca 3 milyar dolara yaklaşan yatırımlarımızı da artırma kararlılığındayız. Bu yönde atabileceğimiz ilave adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Savunma sanayi çok ciddi potansiyele sahip olduğumuz bir diğer alandır. Mısır, savunma sektörüne önemli yatırımlar yapıyor. Mısır'la güç birliğine giderek ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum" dedi.

"Mısır Kızılayı'na teşekkür ediyorum."

İsrail'in Filistin'e saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi:

"Gazze başta olmak üzere İşgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan insanlık dramı gündemimizin ilk sırasında yer aldı. İsrail saldırılarında çoğunluğu çocuk ve kadın 28 binden fazla Filistinli kardeşimiz şehit edildi, 70 bine yakın masum yaralandı. Savaşta dahi dokunulmaması gereken camiler, kiliseler, hastaneler, okullar, BM binaları bombalandı. Netanyahu yönetimi işgal, yıkım ve katliam politikasını tüm tepkilere rağmen pervasızca sürdürüyor. Ateşkesin bir an evvel tesisi, insani yardımların engelsiz bir şekilde Gazze'ye sevki önceliğimizdir. Ülkemizden uçak ve gemilerle 34 bin tonun üzerinde yardım malzemesini bölgeye sevk ettik. Yardımların ulaştırılmasında Mısır makamlarının desteğini özellikle ifade etmek istiyorum. Mısır Kızılayı'na, Sağlık ve Nüfus Bakanlığı'na ve ilgili tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Gazze halkının topraklarından sürgün ettirilmesi girişimleri bizler için yok hükmündedir. Gazze'nin insansızlaştırılması hiçbir şekilde kabul edilemez."

Uluslararası topluma Gazze çağrısı

Uluslararası kuruluşlara da çağrı yapan Erdoğan, "Mısır'ın bu konudaki dirayetli ve kararlı tutumunu takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Netanyahu yönetimi katliamlarını Gazzeli sivillerin sığındığı son nokta olan Refah'a taşımaktan uzak durmalıdır. İslam dünyası, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplum sonu soykırıma varacak böyle bir çılgınlığa izin vermemelidir. Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle iş birliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz. Orta vadede Gazze'nin yeniden toparlanması ve imarı için de Mısır'la birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

Libya, Sudan, Somali'deki gelişmeleri de değerlendirdiklerini aktaran Erdoğan, "Bu 3 kardeş ülkenin birliğine, beraberliğine, toprak bütünlüğüne ve huzuruna desteğimiz tamdır. Bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için Mısır'la temaslarımızı her seviyede artırma kararlılığındayız" şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar