Bağımsız Maden-İş duyurdu: İliç'te, işçiler siyanürlü alanda çalışmaları için çağırıldı

Bağımsız Maden-İş Sendikası, Çöpler Altın Madeninde Anagold'un teşeron firması olan ve bünyesinde 950'den fazla işçi bulunan Çiftay’ın çalışanlarını işbaşı yapmaya çağırdığını açıkladı. Açıklamada çalışanların görevleri dışında siyanürlü toprak sevkiyatında çalıştırıldığı belirtildi. Sendika, siyanürlü alanda çalışma eğitimi olmadan sahaya sokulmak istenen işçilere "Çalışmama" hakların olduğunu hatırlattı.

Bağımsız Maden-İş duyurdu: İliç'te, işçiler siyanürlü alanda çalışmaları için çağırıldı
19.02.2024 - 06:11
Kaynak: Haber Merkezi
72

Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre dinamit ile yapılan patlatma işleminin ardından çıkan cevher ve taşları ilgili bölüme taşımakla görevli olan Çiftay işçilerinin görevleri siyanürlü toprağın sevkiyatını yapmak ile değiştirildi.

Yeni kayma risklerinin tespit edilmesine rağmen çalıştırılan personele bunun “son görevleri” olduğu ifade edilirken yaptıkları işin bitmesinin ardından çalışmaya devam etmeyecekleri söylendi

Açıklamada, Çiftay bünyesinde çalışan personele birlik olma çağrısı yaparken siyanür taşıma adına yeterli eğitimi bulunmayanlara 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. Maddesi bağlamında “yüksek risk taşıyan ve yapmak için yeterli eğitim-donanıma sahip olmadığınız işleri yapmaktan kaçınma” hakkının olduğu da hatırlatıldı.

Sendikanın yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Erzincan İliç’te Anagold’un altın madeninde yaşanan facianın 4. günü geride kaldı. Göçük altında kalan 9 maden işçisi arkadaşımıza hala ulaşılamadı. Sahada çalışmalar sürerken, siyanürlü toprağın kaldırılması için de çalışmalara başlanması gündeme geldi. Dün gece itibariyle Anagold altın madeni bünyesinde 950’den fazla işçinin çalıştığı taşeron Çiftay şirketi, işçileri kısım kısım işbaşı yapmaya çağırdı. İşçilerin önemli bir bölümünün kaldığı, maden sahasına görece daha uzak ve güvenli kamp alanı boşaltılarak işçiler şantiyedeki kamp alanına taşındı.

"Bugün yeni kaymalar sebebiyle risk tespit edildi"

Çiftay şirketinin çalışmaları kapsamında olağan şartlar altında siyanürle doğrudan temas ettikleri bir nokta yok. Dinamitle patlatma işleminden sonra çıkan cevher ve taşları ilgili bölüme taşımakla görevli olan Çiftay işçilerinin bugün yaptığı iş değiştirilerek siyanürlü toprağın sevkiyatı görevi veriliyor. İşçilere bu işin son iş olduğu, siyanürlü toprak taşındıktan sonra çalışmaya devam etmeyecekleri söyleniyor. Üstelik 18 Şubat itibariyle dahi alanda yeni kaymalar sebebiyle risk tespit edildi.

"Eğitimimiz ve bilgimiz olmayan bir işte çalışmaya çağrılıyoruz"

Siyanürlü toprağın taşınması olağan iş sözleşmesinde esaslı bir değişiklik anlamına gelir, bu değişiklik ancak sizin açık onayınızla mümkündür. Size bir kağıt imzalatmak isterlerse anlamı budur, bunu imzalamak zorunda değilsiniz. İşverenin sizden bunu istemesi, tarif edilen işin risklerini sizin üstlenmenizi istemesi anlamına gelir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. Maddesi bağlamında yüksek risk taşıyan ve yapmak için yeterli eğitim-donanıma sahip olmadığınız işleri yapmaktan kaçınma hakkınız var. Biz elbette göçük altındaki arkadaşlarımıza ulaşılabilmesi için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz, gerçek arama-kurtarma çalışmalarına ilk gün çağırsalardı koşa koşa giderdik ama bugün yapmamızı istenen iş arama-kurtarmaya destek değil. Eğitimimiz ve bilgimiz olmayan, yetkin olmadığımız bir işte çalışmaya çağrılıyoruz.

"Bağımsız Maden-İş olarak buradayız"

Tespit edebildiğimiz kadarıyla 13 Şubat’tan sonraki süreçte, hakları ve iş güvencesi en yüksek tehlike altında olan işçiler sizsiniz. Bu sebeple bireysel hareket ederek bu tehlikeden kurtulma şansımız yok. Haklarımızı ve işimizi korumak ancak güçlü bir birlik sağlayabilirsek ve birlikte hareket edebilirsek mümkün olabilir. Bağımsız Maden-İş olarak buradayız. Hak arama mücadelesinde her türlü birliği sağlamak için hazırız.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar