TOKİ mağdurlarından AKP binası önünde Murat Kurum protestosu

TOKİ konutlarında taksit ve konut fiyatlarının arması sonrası mağdur olanlar AKP Tuzla İlçe Başkanlığı önünde bir araya gelerek Murat Kurum'a seslendi: "5 bin 750 dairemizi teslim etmemiş ve artan maliyet fiyatlarını da bize bizim sırtımıza yüklemiş bir insan yeni sözler veriyor. Önce bize verdiğin sözleri tut sonra yeni söz ver."

TOKİ mağdurlarından AKP binası önünde Murat Kurum protestosu
19.02.2024 - 06:32
Kaynak: Haber Merkezi
104

TOKİ’nin İstanbul Tuzla’da yaptığı konutların aylık taksit ve konut bedellerini yükseltmesi nedeniyle mağdur olan hak sahipleri AKP ilçe binası önünde eylem yaptı.

Tuzla İlçe Başkanlığı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapan TOKİ mağdurları, “Mağdurlar burada, Murat Kurum nerede” sloganları attı.

"Yüzde elli indirimi, sabit taksiti vermediler"

ANKA'nın haberine göre mağdurların sözcüsü Fırat Balta “2026 yılında bizlere evlerimizi teslim edeceklerini söylüyorlar. 2019 yılında bildiğiniz gibi asgari ücret 2 bin 300 lira gibi bir rakamdı. Şu anda 17 bin 2 TL. Bizler o zamanın şartlarında 890 TL'ye sadece bir taksiti verebiliyorduk ve üzerine iki misli olarak bizim cebimizde para kalıyordu. Ama şu anda baktığımız zaman bizlerden 14 bin TL'yle 21 bin TL arasında bir rakam istiyorlar. Bize yüzde elli indirimi vermediler. Bize sabit taksiti vermediler. Bize, 'memur maaş artışıyla sizler bu evi faizli bir şekilde altı ayda bir faizli bir şekilde alacaksınız' dendi. Bu Allah'tan reva mıdır?" diye konuştu.

"Oylarımızla birlikte haklarımızı da onlara helal etmeyeceğiz"

Musa Özdemir ise 'TOKİ zede' olduklarını belirterek şunları söyledi: "Eğer bir insana güvenmeniz gerekiyorsa önce geçmişte verdiği sözleri yerine getirmiş mi ona bakarsınız. Şimdi geçmişte verdiği sözü daha yerine getirmemiş. Önce bizim 5 bin 750 dairemizi teslim etmemiş ve artan maliyet fiyatlarını da bize bizim sırtımıza yüklemiş bir insan yeni sözler veriyor. Ben buradan sesleniyorum. Diyorum ki kardeşim önce gel bize verdiğin sözleri, sabit taksiti işte yüzde bir KDV ve o günkü fiyatlarla bize önce o haklarımızı ver, sonra yeni sözler ver. Bizi seçim aracı olarak kullanmayın. Bıktık artık bundan. Biz imza attık, sözleşme yaptık. Ne oldu? Ne değişti de günümüzde 2024'e gelince bunları bizden geri aldınız. Biz hani gerçekten depremzede değiliz ama TOKİ zedeyiz. Bugün AK Parti ilçe binasının önündeyiz. Çünkü bize o sözü onlar verdiler. Biz oylarımızla birlikte haklarımızı da onlara helal etmeyeceğiz."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar