Çalışma saatlerine yeni düzenleme geliyor...

İş kanunlarında değişiklik için yeni düzenlemeler gündemde. Milyonlarca çalışanı etkileyecek bu çalışmalar ücretten, çalışma saatine, genel tatil ücretlerinden esnek çalışmaya kadar birçok başlıkta yeniliği kapsıyor. Haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40’a indirilmesi planlanıyor.

Çalışma saatlerine yeni düzenleme geliyor...
19.02.2024 - 10:00
Kaynak: Haber Merkezi
206

Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiren iş kanunlarında değişiklik için hükümet yeni bir çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar ücretten çalışma saatine, genel tatil ücretlerinden esnek çalışmaya kadar birçok başlıkta yeni düzenlemeleri kapsıyor. Meslek gruplarına göre değerlendirmeler de yapılıyor. Örneğin basın iş kanunu ve denizcilik iş kanunda haftalık çalışma süresi 48 saat. Diğer meslek gruplarında haftalık çalışma süresi 45 saat.

Sabah'ta yer alan habere göre düzenlemelerle birlikte dağınık mevzuat toplanacak, çalışanlar güçlendirilecek.

Basın ve denizcilik iş kanunda 48 saat olan çalışma süreleri diğer meslek gruplarında haftalık 45 saat. Yapılacak olan düzenleme ile bütün çalışanların ilgili çalışma saatlerinin 35-40 saate indirilmesi öngörülüyor.

Düzenlemeler kapsamında yeni haklar geliştirilirken, mevcutta yer alan haklar korunacak. Çalışmalarda, çalışma saatleri, yıllık izinler, ücretler gibi konulara değiniliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar