Başarır'dan Özhaseki'ye 'İliç' tepkisi: Bir bakan yalan söyler mi? Utanmıyor musun?

CHP'li Ali Mahir Başarır, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Mehmet Özhaseki'nin 9 işçinin siyanürlü liç yığını altında kaldığı Erzincan İliç'e faciadan 9 gün sonra gitmesine gerekçe olarak "ameliyat olduğunu" göstermesine "yalan söylüyor" diyerek tepki gösterdi. Başarır konuşması esnasında AKP sıralarındakilere da "Ve gülüyorsunuz ama o 9 tane işçinin aileleri senin gibi gülmüyor, sırıtmıyor" diye tepki gösterdi.

Başarır'dan Özhaseki'ye 'İliç' tepkisi: Bir bakan yalan söyler mi? Utanmıyor musun?
22.02.2024 - 05:56
Kaynak: Haber Merkezi
132

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, İliç'te yaşanan maden faciasının ardından 8 gün boyunca bölgeye gelmeme gerekçesini "operasyon geçirdim" diyerek açıklayan ancak 2 "saatlik operasyon geçirdim" dediği facianın olduğu günden bir gün sonra İstanbul'da sonraki günlerde ise Adana ve Osmaniye'de kura törenine katıldığı ortaya çıkan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye tepki gösterdi.

Başarır, bugün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada İliç'teki maden faciasının üzerinden 8 gün geçtiğini ve işçilerin hâlâ toprağın altında olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki nihayet İliç’e vaziyet etti. Özür mahiyetinde şunu söyledi: 'Sağlık sebeplerim vardı, 13 Şubat’ta iki saatlik bir operasyon geçirdik, ameliyat olduk.' Eğer öyleyse geçmiş olsun.

Mehmet Özhaseki, 14 Şubat’ta neredeymiş, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile Kentsel Dönüşüm İstişare toplantısı yapmış. 19 Şubat’ta neredeymiş? Osmaniye’de deprem konutları kura ve anahtar teslim törenindeymiş. Murat Kurum’un da bu Bakan'ın da çevreye ilişkin talanlarını biliyorum, talanlarına da bu ülke alışkın. Ama bir Bakan yalan söyler mi? '13 Şubat'ta ameliyat oldum' diyor, Türkiye’de infial yaratan, İliç'te bir facia meydana geliyor, 9 işçimiz hâlâ o toprağın altında çıkıp çıkmayacağı belli değil, bugün gidiyor, 'Ameliyat oldum' diyor. Peki, ameliyatlı bir şekilde İstanbul’da, Osmaniye’de oluyorsun da 8 gün sonra İliç’e gitmeye utanmıyor musun?

"Bari savunmayın, bir kez olsun özür dileyin"

Bakan yalan söylemez. Bakan yalan söylüyor. 14 Şubat'ta İstanbul'da, 19 Şubat'ta Osmaniye'de, 21 Şubat olmuş, bugün gidiyor, 'Sağlık sebeplerinden dolayı gidemedim' diyor. Yalan değil mi?

Bari savunmayın, bir kez olsun özür dileyin. Bu ülkedeki Çevre Şehircilik Bakanı bu faciadan sonra oraya gidemiyorsa ve buralardaysa, 'Sağlık sebeplerinden dolayı 8 gün gitmedim' diyorsa, neyi savunuyorsunuz arkadaşlar?

"O 9 tane işçinin aileleri senin gibi gülmüyor"

Ve gülüyorsunuz ama o 9 tane işçinin aileleri senin gibi gülmüyor, sırıtmıyor. Bir umutla bekliyor. Ama gülüyorsun. Ne kadar komik değil mi? Ne kadar komik."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar