AYM, Yargıtay’ın suç duyurusunu işleme almadı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin Can Atalay hakkında hak ihlali veren AYM üyeleri hakkındaki suç duyurusunu işleme almadı.

AYM, Yargıtay’ın suç duyurusunu işleme almadı
24.02.2024 - 06:23
Kaynak: Haber Merkezi
111

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay kararları nedeniyle AYM üyelerinin haklarında suç duyurusunda bulunmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusunu mevzuat gereği AYM'ye gönderdi. AYM, suç duyurusunu işleme almadı.

Gezi Davası'ndan tutuklu bulunan ve Hatay'dan Türkiye İşçi Partisi listesinden milletvekili seçilen Can Atalay mazbatasını aldıktan sonra avukatları tahliye için mahkemeye başvurmuş, ancak kabul edilmemişti. Hukuk yollarının tükenmesi üzerine AYM’ye başvuru sonucunda Atalay hakkında hak ihlali kararı verilmişti.

Fakat İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararı uygulamayıp Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne göndermişti. Ceza dairesi de ‘karara uymama’ kararı almış ve hak ihlali yönünde oy kullanan dokuz AYM üyesi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetmişti.

Avukatlar bir kez daha AYM’ye başvurmuş, Atalay için yeniden hak ihlali kararı verilmişti. Ancak bu karara da yerel mahkeme ve Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi uymamıştı. Atalay’ın milletvekilliği de hakkındaki kararın Meclis’te okutulmasıyla düşürülmüştü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, suç duyurusu dilekçesini Yargıtay başsavcılığına göndermişti. Başsavcılık konuya ilişkin bir savcı görevlendirmiş ve savcı suç duyurusu için mevzuat çalışmaya başlamıştı.

PolitikYol'da yer alan habere göre mevzuat çalışması sonucunda dilekçe Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi. AYM, suç duyurusuna ilişkin çalışma yürüttü ve idari karar alarak suç duyurusunu işleme almadı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar