Kira artışında yüzde 25 sınırlaması kalkıyor mu?

Bakan Tunç, 1 Temmuz'da sona eren kiralarda yüzde 25 zam sınırlamasının uzatılıp uzatılmayacağına yönelik, "Maliye Bakanımızın özellikle enflasyonla ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor" açıklamasını yaptı.

Kira artışında yüzde 25 sınırlaması kalkıyor mu?
25.02.2024 - 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
125

Enflasyon ve hayat pahalılığının önü alınamayınca iki yıl önce kiralara yüzde 25 sınırı getirilmişti. Bir yıl uzatılan söz konusu bu uygulama Temmuz 2024’te sona eriyor. İktidarın benzer bir uzatma adımı atıp atmayacağı merak edilirken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

"İhtiyaç kalmayacak gibi görünüyor"

Tv100 yayınına katılan Tunç, sınırlamanın uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soruya, "Maliye Bakanımızın özellikle enflasyonla ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor" yanıtını verdi. Tunç, bu söylediklerinin tahmin olduğunu ifade etti.

Tunç, arabuluculuk uygulamasına yapılan 129 bin 259 başvurudan 69 bin 239'unun anlaşmayla sonuçlandığını söyledi.

"Bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu"

Yılmaz Tunç, ayrıca şunları söyledi:

"Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu."

"129 bin 259'dan 69 bin 239'u anlaşmayla sonuçlandı"

Kira davalarında arabuluculuk konusuna değinen Tunç, "1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk uygulamasını başlattık. Kiracı ya da kiraya veren eğer hem kira miktarıyla ilgili hem de tahliyeyle ilgili bir dava açmak istiyorsa dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğunu getirdik. Tüm Türkiye genelinde kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurular, 1 Eylül'den itibaren şu ana kadar 21 Şubat itibarıyla 129 bin 259. Arabulucuya başvurular olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. Bu 129 bin 259'dan 69 bin 239'u anlaşmayla sonuçlandı" ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar