Erdoğan emekli maaşının az olduğunu itiraf etti ancak seyyanen zamma da kapı kapattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin aldığı en düşük 10 bin lira aylığı az bulduklarını itiraf etti ama seyyanen zam önerisine de kapı kapattı. Muhalefeti de eleştirdi "Birileri çıkıyor emekli maaşlarına 10 bin lira, 7 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor" dedi.

Erdoğan emekli maaşının az olduğunu itiraf etti ancak seyyanen zamma da kapı kapattı
29.02.2024 - 05:45
Kaynak: Haber Merkezi
176

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kütahya’da mitingte konuştu. Emekli maaşlarının düşük olduğunu kabul eden Erdoğan, “10 bin TL elbette yeterli değil. Peki emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha fazla gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz.” diye konuştu.

Hayat pahalılığıyla mücadele ettiklerini ifade eden Erdoğan, pahalılığın en çok emeklileri etkilediğini ve 10 bin TL emekli maaşlarının yetersiz olduğunu itiraf etti. Erdoğan, buna karşılık emekli maaşlarına zam talep eden muhalefeti hedef aldı.

Erdoğan, emekli aylıklarına 7 bin TL seyyanen zam isteyen muhalefet için “Siz oturdukları yerden atıp tutanlara bakmayın. Onlar sadece istismar ve bozgunculuk peşinde koşuyor.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, mitingin ilerleyen dakikalarında kendisini dinlemeye gelen bir seçmeni de azarladı. Erdoğan seçmene “Biraz dinlemesini öğren delikanlı” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hangi partiye mensup olursa olsun, bu ülkenin her bireyinin, her Kütahyalı vatandaşımın bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Seçimler gelir geçer, ama muhabbet ayrı kalır."

Muhalefeti hedef alan Erdoğan, "Şehirlerimizin bir kısmında yapılan kirli ittifakları hep birlikte takip ediyoruz. Kiminde listeler geç veriliyor, aday isimleri sabahtan akşama sürekli değişiyor, milletimiz de engin ferasetiyle kapalı kapılar ardında çevrilen dolapları, yapılan pazarlıkları, sahnelenen Ali Cengiz oyunlarını çok iyi görüyor" diye konuştu.

"Vatandaşlarımız için yeterli mi?"

Hayat pahalılığı mücadele ettiklerini öne süren Erdoğan, "En çok etkilediği kesimlerin başında emeklilerimiz vardır. Her ne kadar emekli maaşlarını bizden önceki dönemlerle kıyas edilemeyecek seviyelere çıkarmış olsak da gönlümüz vatandaşlarımızın hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürmesini istiyor" dedi.

"En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil" diyen Erdoğan, "Peki emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edece, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hakettiği parayı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"Seyyanen zamma kapıyı kapattı"

Emekliler için seyyanen zam önerisine kapıyı kapatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Birileri çıkıyor emekli maaşlarına 10 bin lira, 7 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek. 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir.

Mevcut maaşların tutarından söz etmiyorum. Sadece 7 bin lira ya da 10 bin lira olarak ifade edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum. 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar