Fındık için kritik döneme girildi

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle erken yaprak açan fındık için üreticilerde zirai don korkusu başladı.

Fındık için kritik döneme girildi
1.03.2024 - 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
228

Karadeniz bölgesinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin yaklaşık 10 derece üzerinde seyrediyor.

Yazdan kalma günlerin yaşanmasıyla birlikte Karadeniz için vazgeçilmez ürün olan fındık dallarında yaprak açması ve döllenmeyi sağlayan püsküllerle karanfiller de açmaya başladı. Açan püsküllerin tozlanması için hava şartları uygun seyrederken, ilerleyen günler içinde üreticilerde endişeli bir bekleyiş içinde bırakıyor.

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesi bekleniyor. Olası kar yağışının fındığa faydası olduğuna dikkat çekilirken, asıl tehlikenin don afeti olduğu belirtiliyor. Özellikle Mart ayında hava sıcaklıklarının sıfır derecelere düşmesi bekleniyor. Bu durumda yaşanabilecek zirai don ihtimalinde fındıkların donma ihtimaline dikkat çeken üreticiler, geçmiş yıllarda yaşanan don afetinin tekrarlanmasından endişe ediyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar