Murat Kurum’un ‘Gazze’nin özgürlüğü için’ oy istemesine tepkiler: “Aslında hükümeti eleştiriyor”

AK Parti İBB adayı Murat Kurum’un “Gazze’nin özgürlüğü için, İstanbul’dan Gazze’ye yardımların gidebilmesi için” oy istemesine tepki yağdı. CHP lideri Özgür Özel: “Çapsız, samimiyetsiz, istismarcı”, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Aslında hükümeti eleştiriyor”, Ali Babacan: “Gazze’yi belediye seçimine malzeme yapmak utanç verici”, Ahmet Davutoğlu: “O kadar çağrı yaptık, Gazze için bu istismarcıları harekete geçiremedik!”, Temel Karamollaoğlu: “Gazzeli mazlumların acılarını yerel seçimlere alet etme

Murat Kurum’un ‘Gazze’nin özgürlüğü için’ oy istemesine tepkiler: “Aslında hükümeti eleştiriyor”
3.03.2024 - 04:38
Kaynak: Haber Merkezi
181

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Murat Kurum dün yaptığı bir konuşmada şunları söyledi:

“31 Mart’ta Gazze’deki mazlumlar sevinecek. Gazze’de elini bize uzatan kardeşlerimiz, Gazzeli yavrularımız sevinecek.

Gazze’nin özgürlüğü için İBB olarak Gazze’ye yapacağımız yardımlar için 31 Mart’ta milletimiz gerçek belediyecilikten yana tavrını koyacaktır.”

Kurum’un bu açıklamaları sosyal medyada tepki topladı:

CHP lideri Özgür Özel: “Çapsız, samimiyetsiz, istismarcı”

“Erdoğan, Ekrem Bey’e ‘Sisi’ diyerek şeytanlaştırmaya çalışıyordu. Şimdi Sisi ile ahbap oldu. Ekrem Bey’in karşısına da Murat Kurum diye bir çapsızı, böylesine bir samimiyetsizi, bir istismarcıyı ve bu kadar kolay yalan söyleyen birisini koymuşlar. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’ye yerel seçimlerde hiçbir şey verecek olmadığının kanıtı, İstanbul’daki adayının Murat Kurum olmasıdır”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Aslında hükümeti eleştiriyor”

“Hükümeti eleştiriyor. Koca Türkiye Cumhuriyeti, Gazze’ye yardım edemiyor, o gelince edecekmiş. Aramızda kalsın, Erdoğan’ı eleştiriyor. Daha yeni başladık. Kavga etmeyin.”

DEVA Partisi lideri Ali Babacan: “Gazze’yi belediye seçimine malzeme yapmak utanç verici”

“Gazze’deki zulüm parti fark etmeksizin hepimizi yaralıyor. Gazze’deki soykırımı belediye seçimine malzeme yapmak, Gazzeli çocukları basit siyasi çıkarlar için kullanmak utanç verici. Bu zulmü durdurmak için bir şey yapmıyorsunuz, en azından susacağınız yeri bilin.“

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu: “Bir taraftan İsrail ile ticarete devam edip diğer taraftan “bizi seçerseniz Gazze’ye yardım ederiz” diye kampanya yürüten istismarcıları harekete geçiremedik!”

“Dün gece yarısı gelen bir telefonla tüm gecemi derin bir hüzünle karartan bir olaya şahit oldum. Telefon Gazze’den geliyordu. Eşim Sare hanım uzun bir süre Gazze’de doğum vakti gelmiş mübarek bir anne adayının  doğumuna uzaktan yardımcı olmaya gayret etti.

Aradaki bir tercüman aracılığıyla yapılması gerekenleri anlatıyor ve moral vermeye çalışıyordu. Arada çaresiz baba adayının da sesi duyuluyordu. Bir an hamile iken hastaneye yetişemeyerek vefat eden annem aklıma geldi. Sonra Gazze’deki 2012 savaşında bombalar altında eşim Sare hanımla Şifa Hastanesi’nde geçirdiğimiz o gecede katledilmiş çocuklarına sarılan anne-babalar gözümün önünde canlandı. Yüreğim sızladı; ızdırap dolu kelimeler boğazımda düğümlendi. İçimden Nisa suresi 75. ayet geçti. “Rabbimiz! Bizi halkı zalim olan bu şehirden çıkar, katından bize bir sahip çıkan gönder, katından bize bir yardımcı lutfet” diyen zavallı çocuklar, erkekler ve kadınlar için feryadımızdan başka gücümüzün kalmamış olması ne büyük acı!

Allahım şahit ol! Biz elimizden geleni yapmaya çalıştık ama feryadımız duyulmadı! Bir taraftan İsrail ile ticarete devam edip diğer taraftan “bizi seçerseniz Gazze’ye yardım ederiz” diye kampanya yürüten istismarcıları harekete geçiremedik! Daha savaşın ilk haftasında “Uluslararası Adalet Divanı’na başvurun” dedik ama Güney Afrika Cumhurbaşkanı’na sesimizi duyurabildik lakin Ankara’daki sağır kulaklara duyuramadık!

Yine daha ilk günlerde “İsrail’e hava sahamızı kapatın” dedik ancak bu çağrımız, İsrail’e giden silahların, aziz ülkemiz yani Türkiye’nin hava sahasından geçmesini durduramadı! Her gün çağrıda bulunduk ama kardeşi Sisi ile buluşan Erdoğan’ın, en azından İspanya Başbakanı gibi Refah kapısına kadar giderek dünyaya bir mesaj iletmesini, Refah’ta bir Türk Sahra hastanesi kurmasını  sağlayamadık!

Haftalarca “bir hava köprüsü kurun” dedik ama koltuklarını korumaya çalışan iktidardakileri, bölgenin büyük gücü olarak görülen ülkemizi, Ürdün gibi helikopterlerle yardım göndermesine ikna edemedik!

Bize  “katından bize yardımcı lütfet” diyen kadın ve çocuklara yardım edecek irade ve güç ver Ya Rab!

Nasıl ki Küresel Vicdan Bildirisi ile dünyanın dört bir yanından siyasetçiler, akademisyenler, kanaat önderleri ile tüm dünyaya “bu zulme sessiz kalmayacağız” diye Londra’dan haykırdıysak; Gazzeli çocuklar, kadınlar, mazlumlar yeniden gülümseyinceye kadar, yeryüzündeki bütün duyarlı insanlarla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Biz Gazze, Mescid-i Aksa , Kudüs özgürleşene kadar kararlılığımızı vurgulamayı sürdüreceğiz.”

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu: “Gazzeli mazlumların acılarını yerel seçimlere alet etmek ahlaksızlıktır, seviyesizliktir, vicdansızlıktır!”

“Tüm dünyanın ayağa kalktığı, tepki gösterdiği bir dönemde Gazzeli mazlumların acılarını yerel seçimlere alet etmek ahlaksızlıktır, seviyesizliktir, vicdansızlıktır!

Halep oradaysa arşın burada! Buyurun iktidar olarak terörist İsrail’e giden ticaret gemilerini durdurun. İktidar olarak elinizde olmayan hangi yetkiyi kullanacaksınız da İBB’yi kazanınca Gazzeli mazlumlara yardım edeceksiniz? Edep ya hu!

İnsanların işlenen zulüm karşısında kendini ateşe verdiği bir dönemde yaşanan soykırımı siyasete alet edemezsiniz.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu: “‘İnsan biraz olsun utanır’ diyeceğim ama o seviyeyi geçeli çok oldu sanırım.”

“Gazze’de insanlar tüm dünyanın gözleri önünde kitleler halinde katlediliyor. Kadın, yaşlı, çocuk ayırt etmeksizin koca bir Filistin halkı göz göre göre soykırıma uğruyor ve  Türkiye olarak biz İsrail’e en hafif bir yaptırım dahi uygulayamıyoruz. Bırakın yaptırımı, Türk şirketlerine ait gemilerin biri gidip diğeri geliyor İsrail limanlarına. İsrail ile ticaret hacmimiz hız kesmeden artıyor. Ama birileri utanmadan milletin Filistin hassasiyetini belediye seçimine malzeme yapıyor. ‘İnsan biraz olsun utanır’ diyeceğim ama o seviyeyi geçeli çok oldu sanırım.”

Gelecek Partisi Bursa Milletvekili Kani Torun:

“Hükümetiniz böyle seyretmeye devam ederse 31 Martta Gazze’de sevinecek mazlum kalmayacak!”

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bület Kaya: “Şimdi de Gazze için oy isteyip seçimden sonra Netanyahu demeyesiniz…”

“2019 seçiminde de Sisi’ye karşı olanlar AKP’ye oy versin deyip sonra Kardeşim Sisi demiştiniz. Şimdi de Gazze için oy isteyip Seçimden Sonra Netanyahu demeyesiniz ! Yazık ! Yazık !”

Murat Kurum’dan cevap: “İsrail’e tek bir cümel tepki vermeyenler bize saldırıyor”

“Gazze konusunda en son konuşacak olanlar; İsrail’e tek bir cümle tepki vermeyenler, milletin destek mitinglerine katılmayanlar; sıraya girmişler, koro halinde bize saldırıyorlar.”

“CHP’nin eş genel başkanına sormak lazım; Genel başkanının, Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklanınca kameralar karşısında timsah gözyaşları döken sen değil misin? Sonra genel başkanını arkadan hançerleyen sen değil misin? Koyun postuna girmiş kurt gibi gezen sen değil misin?”

“Deprem üzerinden kirli bir siyaseti üreten sen değil misin? Şehit cenazesinde kahkaha atan sen değil misin? Gazzeli kahramanlara terör örgütü diyen yine sen değil misin? Sonra kalkıp bize çaptan bahsediyorsun öyle mi? Senin çapın olmadığı gibi, belli bir duruşun bile yok! Ve bana en son konuşacak kişi sensin! Murat Kurum’un hedeflerine, sizin hayalleriniz bile yetişemez!”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar