19 ülkenin toplam enflasyonu Türkiye'nin enflasyonunun gerisinde

Türkiye'nin enflasyonu savaşta bulunan ülkeleri de katlıyor

19 ülkenin toplam enflasyonu Türkiye'nin enflasyonunun gerisinde
6.03.2024 - 06:49
Kaynak: Haber Merkezi
158

Türkiye’de devam eden yüksek enflasyon, 19 ülkenin toplam enflasyonunu yaklaşık 11 puan geride bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici enflasyonu, şubatta yüzde 67.07 oldu. 19 ülkenin toplam enflasyonu yüzde 56.2’de kalırken Türkiye’nin enflasyonu tek başına bu ülkelerin toplamına fark atmış oldu.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Türkiye, bu enflasyon oranıyla Avrupa ülkeleri arasında zirvedeki yerini büyük farkla korumaya devam ederken dünyada ise Arjantin, Lübnan, Suriye, Venezuela’dan sonra 5. en yüksek enflasyona sahip ülke konumunda.

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ikinci ülke olan Hindistan’dan Japonya’ya kadar Somali ve Tanzanya gibi ülkelerin enflasyon oranları dahil, 19 ülkenin toplam enflasyonunu aşan Türkiye’nin enflasyonu, yıllardır savaşta bulunan ülkelerin enflasyon oranlarını da katlıyor.

19 ülkenin toplam enflasyonu yüzde 56.2 seviyesindeyken, Türkiye’nin ise yüzde 67.07’lik resmi enflasyonu ile dahi 10.87 puanlık fark atıyor. Söz konusu ülkeler arasında Türkiye’den sonra en yüksek orana sahip Somali’nin enflasyonu yüzde 6.2 seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan dünyada gıda fiyatları gerilemeye devam ederken TÜİK verilerine göre Türkiye gıda enflasyonu ise şubatta yüzde 71.12 olarak ölçüldü. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) hesaplamasına göre ise dar gelirlinin gıda enflasyonu yüzde 111.7’ye çıktı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar