Sosyal medya düzenlemesi yolda; hapis cezası geliyor!

Yalan ve yanıltıcı haberleri bilerek yayanlara, hapis cezası öngörülüyor

Sosyal medya düzenlemesi yolda; hapis cezası geliyor!
16.04.2022 - 13:19
Haber Merkezi
5133

Dezenformasyonla mücadele yasası hazırlıkları kapsamında, sosyal medyaya yönelik düzenlemelerin 3 ana başlıktan oluşması bekleniyor. Sosyal medyadaki dezenformasyona ilk kez ceza getirileceği aktarılırken, "Dezenformasyon, terör kadar tehlikeli" ifadesini kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, konuyla alakalı 7-8 aydır çalışmaların devam ettiğini belirtti.

TRT Haber'in aktardığına göre; yalan haber ve dezenformasyonla mücadeleye yönelik teklifi hazırlanırken birçok ülkeden örnekler incelendi. Düzenlemenin 3 ana başlıktan oluşması bekleniyor.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Haberde, sosyal medyada dezenformasyona ilk kez ceza getirileceği belirtildi. Ayrıca, yalan ve yanıltıcı haberleri bilerek yayanlara hapis cezasına varan yaptırımların uygulanacağı ifade edildi.

TEMSİLCİLER GERÇEK KİŞİ OLACAK

Mevcut yasaya göre sosyal medya şirketlerinin bildirdiği temsilciler "tüzel" kişiliğe sahip. Yeni düzenlemeyle ise Türkiye'deki temsilcilerin 'gerçek' kişi olmasının sağlanacağı bildirildi.

Öte yandan, teklifte internet medyasına yönelik düzenleme yapılacağının da altı çizildi. Aktarılanlara göre internet haberciliği de yasal altyapı ile buluşturulacak.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, düzenlemenin çok yakında Meclis takvimine gireceğini dile getirdi.

"TERÖR KADAR TEHLİKELİ"

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ise şunları söyledi;  "Yaklaşık 7-8 aydan beri Dezenformasyonla Mücadele Kanununu çalışıyoruz" dedi. Mahir Ünal, dezenformasyon tehlikesiyle ilgili ise "Dezenformasyon bir bumerang gibi dönüp hepimizi vuracak bir tehdit. Avrupa Birliği dezenformasyonla ilgili, özellikle internet ortamıyla ilgili 2 tane kırmızı çizgi belirledi. Bir tanesi terörle mücadele, bir tanesi dezenformasyonla mücadele çünkü dezenformasyon, terör kadar tehlikeli."

 


Editör: N. Cingirt