EFTENİ OTEL PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR!

EFTENİ OTEL PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR!
30.04.2021 - 12:18
10284

Yıllardır atıl vaziyette kaderine terk edilen Efteni Otelin yeniden turizme kazandırılması için Finansbank’a teklif verildiği öğrenildi. Konuyu köşesine taşıyan İlhami Atasever, Düzce Belediyesi ile Gölyaka Belediyesinin birlikte hareket ettiği proje eğer hayata geçerse, bölgeye yeni yatırımcılar vasıtasıyla yaklaşık 100 m2 büyüklüğünde binalar yapılacağı ve  buranın şifahane olarak değerlendirileceği  yazdı.

“ Bu güne kadar şu veya bu nedenden dolayı Efteni Otelin turizme kazandırılması işinde maalesef başarılı olunamadı diyen Atasever,  Bu saatten sonra nedenini araştırmanın ve tartışmanın da kimseye bir faydası olacağı kanaatinde değilim. Efteni Kaplıcasının değerlendirilmemesi veya değerlendirilememesi ilimiz açısından da, turizm açısından da büyük bir kayıptır. İnşallah problem bu sefer hayırlısı ile çözülür ve  Efteni kaplıcası eski cıvıl cıvıl haline yeniden döner. Sabırsızlıkla bekliyoruz.”  İfadelerinde bulundu.

İŞTE O YAZI….

Efteni Otel problemi çözülüyor!

07.05.2012 tarihinde Efteni Otel ile ilgili; “Efteni Kaplıcası cazip hale getirilemez mi?” Başlığı ile bir yazı yazmıştım. Yazdığım yazıda; “Efteni Kaplıcası, Bolu’da bulunan kaplıca gibi ‘Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’ olamaz mı?” diye yazmıştım. 

“Bakan Şahin, Efteni Otel kurtulacak dedi” 

“Ne Olacak Bu Efteni Oteli?”

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye Hatırlatma”

“Efteni Otel problemi çözülüyor mu?” 

“Efteni Otel işi tamam mı?” 

“Efteni Oteli!”

“Ne olacak bu Efteni Otel?” 

“İçim acıyor içim, sizin de acıyor mu?”

“Efteni Otel bu dönemde faaliyete geçer inşallah” 

“Efteni Otel ne zaman faaliyete geçirilecek?” ve en son 25.09.2020 tarihinde “Efteni Otel Turizme kazandırılacak!” başlıklı bu güne kadar 12 adet köşe yazısı yazdım. Bugünkü yazım da 13’üncüsü olsun.

*

“Turizm cenneti olan Düzce’de halen gözle görülür bir canlılık maalesef yok. Birileri bir adım atıyor arkası ne hikmetse bir türlü gelmiyor veya getirilmiyor. Nihayet 18 Eylül 2020 tarihli Düzce basınında ilimiz valisi Sayın Cevdet Atay; ‘Düzce’nin turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için harekete geçileceğini söyledi ve ilk düğmeye Gölyaka’da bastı!’ Şeklinde bir haber çıktı.

Haberde; İlimiz valisi Sayın Cevdet Atay, ‘Yıllardır atıl durumdaki Efteni Otel’in turizme kazandırılması için Gölyaka Belediyesi ve Düzce Üniversitesi işbirliğinde başlatılan çalışmalara İl Özel İdaresi’nin de dahil olabileceğinin sinyalini verdi. Buralara hiç dokunulmamış, buralar el değmemiş turizm bölgesi.’ 

Efteni Gölü’nden Güzeldere Şelalesi’ne, Kardüz Yaylası’ndan Toptepe Mesire Alanı’na kadar birçok güzelliği içerisinde barındıran Gölyaka Kültür Park’ta, ilçenin turizmde ivme kazandırılması amacıyla bir toplantı yapıldı. Yapılan toplantıya başta Düzce valisi Sayın Cevdet Atay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, Gölyaka Kaymakamı Fahri Onay, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ve daire amirleri katıldı. 

Efteni Otel ile ilgili vali Atay; ‘Şimdi 80 litre sıcak suyumuz da çıktı. Burası bir işletmeciye aitmiş. Kapanmış. Yıllardır herhangi bir şey yapılmamış ve çürümeye terk edilmiş. Belediye başkanımız ve rektör hanım ikisi bu olaya sahip çıkıyorlar. Efteni Otel hem turizme hem de eğitime kazandırılacak. Bu sürecin bir anlamda bürokratik eksikliği var. İnşallah onlar tamamlanırsa burası da Gölyaka’ya ciddi anlamda destek olacaktır. 

Gölyaka ilçesinin gerçekten muhteşem bir coğrafyası var. İstanbul’un dibinde ve Ankara’ya da çok yakın bir yer. Buraya, ciddi yatırımcılar geldiği zaman insanlar hem vakit geçirecekler, hem de bol bol temiz hava alacaklar. Efteni Gölü’nü biliyoruz, ciddi bir turizm potansiyeli barındırıyor. Toptepe’miz var, Güzeldere Şelalelerimiz mevcut, biliyorsunuz oranın yol ile alakalı olarak il Özel İdare’miz hızlı bir şekilde çalışıyorlar. İnşallah 10-15 güne kadar o yol da biter. Güzeldere Şelalesi’ne gitmek eskisine göre daha kolay olacak.’” dedi. Bu yazıyı  25.09.2020 tarihinde yine bu köşede yayınlamıştım.

*

2021 yılı ilimizde turizm yılı ilan edildi. Konu ile alakalı olarak çeşitli toplantılar, hazırlıklar yapıldığını duyuyoruz.  07.05.2012 tarihinden beri dile getirmeye çalıştığım ve adeta yılan hikayesine dönen Efteni Otel ile ilgili Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye bu konuyu 27 Nisan 2021 tarihinde sordum. Kendisinden aldığım bilgiyi kısa ve öz olarak aşağıda yazdım. 

“Efteni Otelin mevcut durumunu incettik. Binanın bir tarafı fay hattında, kalan bölümünün de güçlendirilmeye ihtiyacı var. Yani atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeyecek. Binanın bulunduğu alan yaklaşık 18 dönümlük bir alan. Düzce Belediyesi ve Gölyaka Belediyesi olarak sözü edilen yerin alımı için Finansbank’a teklif verdik. Teklif değerlendirmeye alındı. Sonucu bekliyoruz. Anlaşma sağlandıktan sonra bu alana bir yatırımcı vasıtasıyla yaklaşık 100 m2 büyüklüğünde binalar yapılarak buranın şifahane olarak değerlendirilmesi ve planlamasını yaptık.” 

İnşallah hayırlı olur. Bu güne kadar şu veya bu nedenden dolayı Efteni Otelin turizme kazandırılması işinde maalesef başarılı olunamadı! Bu saatten sonra nedenini araştırmanın ve tartışmanın da kimseye bir faydası olacağı kanaatinde değilim. Efteni Kaplıcasının değerlendirilmemesi veya değerlendirilememesi ilimiz açısından da, turizm açısından da büyük bir kayıptır. İnşallah problem bu sefer hayırlısı ile çözülür de Efteni kaplıcası eski cıvıl cıvıl haline yeniden döner. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Hoşça kalın.


Editör: N. Cingirt