SGK PANDEMİ SÜRECİNİ İYİ YÖNETTİ

SGK PANDEMİ SÜRECİNİ İYİ YÖNETTİ
22.05.2021 - 10:02
593

Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, pandemi sürecinde başarılı bir çalışma yürütüldüğü, özellikle koronavirüs tedavisinin geri ödeme kapsamına alınması, ilave ücret ve katılım payı alınmaması gibi düzenlemelerin vatandaşın işini kolaylaştırdığı vurgulandı.

Rapor ve reçete aranmaksızın kronik hastaların ilaçlarının temini, biyometrik kimlik doğrulama sisteminin askıya alınması gibi uygulamaların önemine ve sağlıdığı faydaya dikkat çekildi.

Pandemi sürecinden etkilenen vatandaşların başka bir mağduriyet yaratmamak adına icra ve denetim işlemlerinin durdurulduğu, çeşitli sektörlerde 2020 yılı mart, nisan ve mayıs aylarına ilişkin prim ödemelerinin 6 ay süreyle ertelendiği, normalleşme desteği, istihdama dönüş desteği, artı istihdam teşviki ve sektörel prim desteği gibi uygulamalar ile çalışma hayatına destek sağlandığı vurgulandı.

Reform sürecinin başladığı 2006 yılından bu yana uygulanan başarılı politikalar sonucu, sosyal güvenlik sisteminin yıldan yıla gelişme kaydettiği ifade edildi. Açıklamada sigortalı sayıları ile ilgili istatistiklere de yer verilerek “2006 yılında 14 Milyon olan aktif sigortalı sayısı 2021 Şubat ayı itibarıyla % 67’lik artışla yaklaşık 23,4 Milyon kişiye, 2006 yılında 7,2 Milyon olan gelir veya aylık ödenen dosya sayısı 2021 Şubat ayı itibarıyla % 74’lük bir artışla 12,5 Milyona ulaşmıştır. 2006 yılında 1 Milyon olan kayıtlı işyeri sayısı % 100’lük bir artışla 2021 Şubat ayı itibarıyla yaklaşık 2 Milyon seviyesine yükselmiştir” denildi.

2006 yılında kayıt dışı istihdam oranı % 47 seviyesinde iken bu oranın yürütülen denetimler, bilinçlendirme ve rehberlik faaliyetleri neticesinde %27,4’e kadar gerilediği hatırlatıldı.

Sosyal güvenlik reformu kapsamında hayata geçirilen genel sağlık sigortası sayesinde toplumun %99’luk kesiminin devlet güvencesi ile sağlık sigortasına sahip olduğu, sigortalı olarak çalışanların dışındakilerin de cüzi bir prim ödemesi ile sağlıktan ücretsiz faydalanma imkanına kavuştuğu belirtildi.

Genel sağlık sigortası sisteminin getirdiği kazanımlar ile ilgili şu bilgiler verildi: “Halihazırda geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 9.094 adettir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık sigortası kapsamında hastanelere, eczanelere ve sigortalılara sunduğu hizmetler sayısızdır. Örneğin sadece aylık ortalama 3,9 Milyon vatandaşımıza teknolojik altyapı sayesinde anlık provizyon verilmektedir.”

 


Editör: N. Cingirt