ÇİFTÇİLER YAĞIŞLARDAN MEMNUN

ÇİFTÇİLER YAĞIŞLARDAN MEMNUN
3.06.2021 - 08:38
763

Bölgemizde son bir haftadır aralıklarla devam eden sağanak yağış sonrası görüşlerine baş vurduğumuz  Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk,  yağışların çiftçilerin ekinlerine zarar vermeyeceğini belirterek çiftçilerin yüreğine su serpti.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk Oxijen TV ‘ye özel açıklamalarda bulundu. Düzce’de son günlerde etkili olan sağanak yağış ile alakalı konuşan Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ Öncelikle Çiftçilerimizin 2021 yılında bol ve bereketli bir hasat zamanı  geçirmelerini dileyerek konuşmama başlamak istiyorum. Cuma gününden itibaren bölgemize düşen yağışlar çiftçimizi oldukça memnun etti. Türkiye genelinde çok büyük kuraklık olmasına rağmen Düzcemizde yağışlı havalar sürüyor. Bizim oda başkanları ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda Türkiye Genelinde çok büyük bir kuraklık hakim. Buğdaylar bitti. Arpalar bitti. Hatta bazı bölgelerimizde barajlarda su olmadığından dolayı mısır ekimi yasaklandı. Ülkemizin genel olarak durumu buyken Düzcemizde Cuma gününden bugüne etkili olan yağış çiftçimizin yüzünü güldürdü. Fındıklarımızın Mayıs ayı dökümleri gerçekleşti. Bahçelerimizi geziyoruz. Çiftçilerimizden fındıklarına iyi bakmalarını tavsiye ediyoruz. Devletimizden aldıkları destekleri yerinde kullanmalarını öneriyoruz.

“30 HAZİRANDA ÇKS KAYITLARI SONA ERİYOR”

Burdan Çiftçilerimize sesleniyoruz. ÇKS kayıtlarımız 30 Haziranda sona eriyor. Sistemlerimiz yoğunluktan dolayı ağır işliyor. Çiftçilerimiz Bir an önce gelip 30 Haziran’a kadar kayıtlarını yaptırsın. Son güne bırakıp mağdur olmalarını istemeyiz.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK YORULMASINA RAĞMEN EMEKLERİNİN KARŞILIKLARINI ALAMIYORLAR”

Pandemi sürecinde sağlıkçılar ile birlikte en çok yorulan kesim çiftçilerimiz oldu. Fakat bu yorgunluklarına rağmen çalışmalarına devam ediyorlar. Biz çiftçilerimizin çalışmalarının karşılığını almasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımızdan isteklerimiz var. Mazot fiyatları 1 gecede 1 tl zamlandı. Biz çiftçilerimizin ucuz mazot almasını istiyoruz. Bunun yanında gübre fiyatları geçen seneye göre yüzde 100 zamlandı. Bunların fiyatlarının düşürülmesini istiyoruz.

Türkiye’mizin geleceği tarımdır. Çiftçilerimize yeni destekler ve yapılandırmalar bekliyoruz “ dedi.


Editör: N. Cingirt