Uzun zamandır bu konu hakkında yazıp yazmama konusunda adeta bir savaş verdim. Kıyısından köşesinden tuttum, ne desem bilemedim. Ama yazıma başlamadan önce, ufak bir bilgi verelim, hem etimolojik açıdan hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ne anlama geldiğini ifade etmek açısından.

            Rektör, bir üniversitenin akademik ve idari olarak en üst yetkilisidir. Etimolojik olarak, Latince kökenli ve Latince ’de “yöneten” anlamına gelir. Ve yükseköğretim sistemimize göre de devlet üniversitelerinde rektör, öğretim görevlilerinin oylaması sonucu, YÖK tarafından sıralamaya sokulduktan sonra, cumhurbaşkanı tarafından atanır ve minimum dört sene maksimum sekiz sene bu görevini yürütür, devlet üniversitelerinde.

            Bu bilgiler ışığında, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Funda Sivrikaya Şerifoğlu hocamızın, rektörlük görevi 2015 Nisan ayı itibariyle son bulacak. Pek çok vurgunculuk olması muhtemeldir ve hatta kulisler olması da…

Zira Düzce gibi siyasetin kirli emeller üzerine döndüğü şehrimizde, üniversitemiz hocasına, her şeyi geçtim; İslam Dininde yeri olmayacak şekilde sükût-u hayale uğradığımız açıklamalar geldi, Sayın milletvekilli İbrahim Korkmaz Beyefendiden. Bilime, bilim insanına yapılan hakareti bir yana bıraktım, dinimizde bile yeri olmayan bir atıf, üniversite hocalığını geçtim, bir hanımefendiye, bir kadına yapılıyor olması, adeta kahredici açıklamalar olarak tarihte yerini almış oldu.

Allah ile kul arasına girilemeyeceğini, en çok sayın vekilimiz İbrahim Korkmaz ki kendisi de akademik camiadan gelen bir hocamızdır, iyi bilirler. Bilim insanına yapılan hakaretten ziyade, bir kadına yapılan hakaret en çok AKParti ’ye oy veren yurttaşları dahi üzmüştür. Bu talihsiz açıklamalarla, Düzce’miz yine ulusal basına malzeme olmuştur.

  Her şeyi geçtim, Düzce’mizi ve hatta ülkemizi, Çin Halk Cumhuriyeti DevletindeTürk Kadın Rektörler” adına temsil eden Funda hocamız üzerinden, rektörlük seçimlerinde siyasi kara propaganda yapmak, bilime yapılmış, ilime yapılmış mesnetsiz açıklamalardan başka bir şey değildir.

O yüzdendir ki, Sayın Cumhurbaşkanımız, bu açıklamalardan sonra epeyce üzülmüştür. Ve, Nisan 2015 tarihi geldiğinde, Düzce Üniversitesi Rektörü olacak hocamız, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da, Düzce Üniversitesi Akademik Personeli ve hatta öğrencileri tarafından da takdir edilen bir hoca olacaktır, olmalıdır.

  • Abone ol