Son zamanların, özellikle ülke gündemimizin son 30 yılını neredeyse yemiş, kemirmiş ve hatta siyasetin en güçlü malzemelerinden biri haline getirmiştir, kapanma durumu. Bilindiği gibi, Kur’an’ı Kerim’de yer alan kapanma ayeti, yani Nur Suresinde bahsedilmiştir.

Peki, nedir bu Nur Suresinde bahsi geçen kapanma ayeti? Efendiler, Yüce Allah, Nur Suresi, 31. Ayetinde kısaca şunu der; “Kadınlar, ziynetlerinizi görünmeyecek şekilde kapatın.”

Aslında, bütün mesele, ziynet kelimesinin yanlış anlaşılmasından süre gelmektedir. Bilindiği üzere, kadınlarımız o dönemde de özellikle Arap kadınlarının da en çok kullandığı takı, mücevherat, bilezik, kolye, halhal tarzı pek çok aksesuar…

İnsan, sosyal bir varlık olduğundan ötürüdür ki, kadınlarımız da çalışacak, eğlenecek, gezecektir. Hal böyleyken, aksesuar kullanan kadınlarımız, ziynetlerini açık bir şekilde sergilemekten sakınmalıdırlar, zira toplumsal sorunlarımızdan biri de hırsızlıktır ki, kadınlarımız ziynetleri sebebiyle pek çok kere gasp edilmektedirler.

Görüldüğü üzere, kapanmanın ne olduğu aşikârdır, peki hal böyleyken, nedir bu kapatılma? Özellikle, radikal İslam ülkelerinde, Katolik inancasında ve pek çok doğulu toplumlarda, kadınlar her zaman, ikinci sınıf insan muamelesi görmekte ve hatta erkek egemen toplumda, erkekler için adeta ticari bir mal olarak süregelmektedir çağlar boyu.

Şimdi gelelim asıl meseleye, erişkin birey haline gelmiş herkesin, kadın-erkek ayırt etmeksizin, seçimlerinde özgür olması gerektiği inancındayım. Bu nedenledir ki, yıllarca üniversitelere alınmayan ve başını kapatıp gelmek isteyen kadınların uğradığı bu zulme sonuna kadar karşı çıktım, çıktık.

Hiçbir insanın, kendi hür iradesine karışılmaması gerektiği düşüncesini savunuyorum. Fakat henüz daha erişkin dahi olmamış ve yasalar gereği 18 yaşını aşmamış bir genç kızın ve hatta ilkokul çağındaki bir çocuğun, henüz 10-15 yaş arası bir kız çocuğunun başlarının kapatılması, her akla, mantığa ve hür iradeye karşıdır; akılcılıkla verilmiş bir karar hiç değildir. Yüzde yüz özgürlükten yana biri olarak, nasıl üniversiteye gelmiş ve başı olan kadınların yıllarca ikna odalarında başlarının açılmasına karşı çıktıysak ve bunu lanetlediysek, aynı oran da ister devlet eliyle olsun, ister aile baskısı olsun; hiçbir şartla daha küçük bir kız çocuğunun başının kapatılmaya çalışılmasına özgürlük denmez. Tam tersi dayatma denmektedir ve buna da aynı oran da karşı çıkılmalıdır. Zira küçük bir kız çocuğunun başının kapatılması, o küçük bedeni bir cinsel obje olarak görmekten başka bir şey değildir, bu yüzdendir ki, türban ya da adına ne derseniz deyin, onu yasaklayacağınıza, ya da onu açacağınıza öncelikle kafalarınızı açın! Ve unutmayın bu bir siyasi mesele değildir, çocuk sadece çocuktur!

  • Abone ol