Süleyman hep başbakan, Vladimir de hep başkan

 • 14.12.2023 07:25

Putin başkanlık seçimleri için adaylığını koyunca, bazı "muhalif" partiler “onu biz aday olarak göstermek istiyoruz” diye açıklamalar yaptı

Toprağı bol olsun, Fikret Kızılok ölmeden 6 yıl önce sarkastik bir şarkı yapmıştı. Dillere pelesenk olan nakaratı şöyleydi: “Süleyman hep başbakan, başbakan hep Süleyman.” 

Bunca yıl sonra da olsa, Kızılok’un Süleyman Demirel’e haksızlık ettiğini söylememe izin verin. Bunu aslında Demirel kendisi de defalarca söylemişti: “Bir fötr şapkayla 6 defa gittim, 7 defa geldim. Binaenaleyh…”

Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Yani Demirel “hep başbakan” değildi, gidip geliyordu.

Bir de gelip de gitmeyenler var.

Kızılok yaşasaydı şimdi ondan, bunu göz önünde bulundurarak şarkıyı yeniden düzenlemesini rica edebilirdik.

Evet, bazıları koltuğa oturuyor veee… Oturuş o oturuş…

* * *

Geçen gün Medyascope, AFP kaynaklı bir habere yer vermişti. Başlığı “Dünyada en uzun süre görevde kalan liderler kimler?” idi. Bu harika sıralamayı iletelim:

 1. Ekvator Ginesi’nde Obiang (81 yaşında): 44 yıl.
 2. Kamerun’da Biya (90): 41 yıl
 3. Kongo-Brazzaville’de Sassou Nguesso (80): 39 yıl.
 4. Uganda’da Museveni (79): 37 yıl.
 5. Tacikistan’da Rahmon (71): 31 yıl.
 6. Eritre’de Afwerki (77): 30 yıl.
 7. Belarus’ta Lukaşenko (69): 29 yıl.
 8. Cibuti’de Guelleh (76): 24 yıl.
 9. Rusya’da Putin (71): 24 yıl.
 10. Ruanda’da Kagame (66): 23 yıl.

* * *

Şık bir sıralama, değil mi?

“Koltukla en fazla uyum içinde olanlar” en çok hangi bölgeden diye sorarsanız, Afrika’dan (10 liderin 7’si) ve eski Sovyet coğrafyasından (3’ü) derim.

Ama adaletli olmak gerekirse Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu 24 yılın 4’ünde (kimine göre “biçimsel olarak” kimine göre “gerçekten”) ülkesinin bir numaralı yöneticisi değil, yerini bir süreliğine bıraktığı Dmitriy Medvedev’in yanında Başbakan olduğunu belirtelim. Böyle sayarsak 20 yıl yapıyor. Yani bir başka eski Sovyet cumhuriyeti liderinin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iktidar süresi kadar.

Birkaç gün önce birbirine benzer iki haber aldık: Hem Putin hem de Aliyev (o seçimleri bir yıl öne alarak) ülkelerinde 5. kez başkanlık seçimlerine katılacaklarını açıkladı.

Bazı yorumcular Putin için “Stalin’in rekorunu kıracak” dediler. Stalin 1924’te başa gelmiş, 1953’te ölene kadar iktidarda kalmıştı.

Putin seçimleri kazanırsa (bundan kuşkusu olan kaç kişi var?) 2030’a kadar, sonraki seçimleri de alırsa 2036’ya kadar başta kalabilir. Rus lider 2036’da 84 yaşında olacak.

Başka uzun süreli iktidarlar da hatırlıyorum. Mesela, Mısır’da Hüsnü Mübarek 30 yılı doldurmuştu. Kazakistan’da Nursultan Nazarbayev de koltukta yaklaşık o kadar oturmuştu. Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali 24 yıl boyunca baştaydı. Libya’da Muammer Kaddafi ise 42 yıl iktidardaydı.

* * *

Üç hafta önce Lider iyiyse ölene kadar yönetsin, n’olucak ki? başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada da dediğim gibi, seçim kampanyası için Putin’i beklemiş olan “Sözde muhaliflerden komünist, milliyetçi falan birkaç aday daha çıkacak ve sonuçta Putin hepsini ezen bir zafer kazanacak. Söz gelimi oy kullananların yüzde 75-80’inin desteğini alarak.”

Şimdi bunların bazıları, göstermelik muhaliflikten bile vazgeçerek “Putin’i biz aday olarak göstermek istiyoruz” diyor. Nasıl ama!..

Anketler komünist, pardon, “komünist” ve başka “muhalif” partilerin seçmenlerinin çok büyük bölümünün başkanlık koltuğunda Putin’i görmek istediğini ortaya koyuyor.

Bu ortamı biraz sıkıcı bulanlarınız olabilir. Haksız da olmazlar doğrusu.

Hatta sıkılmakta acele etmesinler, muhtemelen Rus lider yüzde 1-2 alacak bazı müstakbel adaylar gibi seçim kampanyası da yapmayacak, onlarla ekranlara çıkıp tartışmalara falan da katılmayacak. Böyle seçim işte, işinize gelirse…

* * *

Putin’in Mart 2024’teki seçimler için adaylığını koyması uzun süredir bekleniyordu. Farklı tarihler ve etkinlikler için tahminler ve hazırlıklar yapıldı. Ancak lider, beklenmedik bir anda, Donets’ten bir komutanın ödüllendirilmesi sırasında onun ricasını kıramayarak “Zaman zaman farklı düşündüğüm oldu. Ama haklısınız, şimdi kararlı olma zamanı. Rusya başkanlığına adaylığımı koyacağım” deyiverdi.

Kimileri, Putin’in “zaman zaman farklı düşünmesine”, yani başkanlığı bırakmayı düşünmüş olmasına, inanmadı. Doğrusu ben Putin’e inanma eğilimindeyim. Sanırım birkaç kez yerini başkasına bırakarak geri çekilmeyi düşündü. Ama bunun iki koşulu vardı:

1. Yerine gelecek liderin kendisinin ve yakınlarının can güvenliğini garanti etmesi (ki Putin, böyle bir formülle Boris Yeltsin’in yerine gelmiş ve sözünü de tutmuştu).

2. Kendi aralarındaki karmaşık ilişkileri ancak Putin’in hakemliğinde istikrarla yürütebilen Rus yönetici elitlerinin buna razı olması ya da istikrarı bozmayacak bir tablo sergilemeleri gerekiyordu.

Sonuçta Rusya lideri “başkanlığa devam” kararı aldı. Ve bu kararı “beklenmedik bir anda” açıkladığı kişi, savaşın sürdüğü Ukrayna’daki Donbas’tan gelen bir Rus komutandı.

Bunun açıklaması da, seçim kampanyasının ana konusunun savaş ekseninde şekilleneceğine işaret ediyor olsa gerek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar