ÖNCE BULUNDUĞUN YER

  • 13.07.2011 00:00

Bundan beş altı ay önceki bir hadisemden bahsetmek isterim. Elimde günlük bir gazetenin sayfalarını karıştırırken,  yakın bir arkadaşım yanıma doğru gelerek biraz şakayla karışık;

 “Bunu mu okuyorsun?” dedi.

 Bende çok şaşırarak  “evet, niye böyle yadırgadın?” dedim.

Kendisi bana bu gazeteyi okumamı “başka gazete” okumamı istedi.

Bende bu tepkisine biraz kızarak  “hangisini okuyayım!”.

Birkaç gazete ismi söyleyince, kendisine bu gazetelerinhakkaniyetlerinden şüphe ettiğimi ifade ettim ve senin “okuduğun gazete var mı ?” diye sorduğumda o “var” dedi. Ancak konunun dağılması ile beraber “hangi gazete” sorusu arada kaynadı. Tartışma uzama sinyallerini vereceğini hissettirince “birbirimizin tercihlerine saygı duymamız gerektiği” konusunda mutabakata vardık.

Ancak aradan birkaç gün sonra tekrar bir araya geldiğimizde ve tam onu şehir içi arabası ile yolcu edeceğim sırada, koşa koşa büfeden bir gazete alarak geldi ve elime tokuşturarak; “al bunu oku” dedi. Gazete yerel bir gazeteydi. O gün arkadaşımın bana ne demek istediğini şimdi çok daha iyi anlıyorum.

 O gün aslında uğraşmamız gereken şeylerin “kendi çevremiz” olduğunu anladım. Çünkü herkes bulunduğu yerden mesuldür…

Bu yüzden yerel gazetelerin, yerel derneklerin, yerel sendikaların, belediyenin vb. kuruluşların önemi son derece büyüktür.

Düzce yerel haber gazetesi de bu misyonu üstlenen ve Düzce’de birçok sorunu teşhir eden ve gerekli çözümler için yetkileri çözüme zorlayan önemli kuruluşlardandır. Yeri geldiğinde üniversitedeki sorunları, yeri geldiğinde Düzce’deki ve Türkiye’deki etnik (Kürtler, Lazlar, Abazalar, Çerkezler, Gürcüler…)  sorunları, yeri geldiğinde düzce halkının sorunlarını her daim masaya yatırdı. En takdire şayanı ise Düzce’nin ev sahipliği yaptığı ve düzceyerelhaberinsponsorluğunu yaptığı “yeni anayasa platformuydu”. Birçok farklı kesimin bir araya geldiği ve sorunlarını, isteklerini özgür bir şekilde ifade etme şansını buldukları bir ortam hazırlandığı için emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Ayrıca tüm kesimlere önyargısız yaklaştıkları ve onların sorunları ile hemhal olup çözüm aradıkları için, Düzce’de çok sayıda seçkin entelektüeli çağırıp konferans ortamı oluşturdukları için tüm düzce yerelhaber çalışanlarını kutlar,birinci yıl dönemini tebrik ederim. Çalışmalarının(başarılarının) devamını dilerim..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar