Trump, Putin, Merkel... Gidiş nereye?

  • 11.05.2017 00:00

 Genç kuşaklar nereden bilecekler Watergate veya Irangate skandallarını?

Fakat bize göre şanslılar. Çünkü Google'ı açıp bakarlar, baksınlar!
Bir kere şunu bilmek gerekiyor: ABD kamuoyu bir "gate/ kapı/ geçit" açtı mı, oradan yol olur.
Trump, FBI Başkanı Comey'i üstelik ağır biçimde tahkir ederek kovdu ama karşısındaki cephe de boş durmadı. Olayın adını "Russiagate" koydu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un ziyaretine birkaç gün kala FBI direktörünün kovulmasına "Russiagate" denip bir idari skandala çevrilmesi önemli.

***

"Geçit"in nereye açıldığı açık: Trump'ın istifası ya da bağımsız hareket etmesinin önlenmesi...
Malum, "Watergate" skandalı Nixon'u bitirip ağlaya ağlaya istifaya zorlamıştı; "Irangate" skandalı ise bağımsız güç politikaları projesiyle gelen Reagan'ı İran'la işbirliği yapan adam haline düşürüp "yerleşik düzen" karşısında elini kolunu bağlayıvermişti.
Şimdi durup bakalım...
Comey, Trump'ı kızdıracak birçok şey yapmıştı.
Fakat bunlardan biri, yani Rusya'nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasını ciddiye alması çok ama çok önemliydi. Yakınlarda "bu konuda delil yok" demiş neye yarar, bir kere o tavrı kayıtlara geçti.

***

Hatırlarsınız, mart ayında burada yazmıştım; "referandumdan sonra Putin'i ciddi biçimde ve bilerek konuşmak zorundayız" diye...
Rusya değişik bir "oyuncu", bilmek zorundayız.
Sadece Suriye'deki askeri harekâtlarına veya Akdeniz'de artan donanma gücüne bakarak falan Rusya'nın ne yaptığını anlayamayız.
Medya ister istemez güncel olana şöyle bir bakıyor, sonra unutuyor.
Oysa bir süreç bir kez çalışmaya başladı mı, işler ve kolay kolay durmaz.
Ukrayna krizinden sonra küreselcilerin bütün gücüyle üzerine yüklendiği Putin bir süredir Batı karşısında çok inatçı ve farklı bir müdahale/ kavga yöntemi izliyor.
Daha acayibi de şu ki, küreselci medya bu konudaki iddiaları zevkle ve şevkle köpürtüyor.
Durumun özetini ve tuhaflığını belki en net biçimde Merkel'in Soçi'de gazetecilere yaptığı açıklamada bulabiliriz.
Gazeteciler "yeniden seçilecek misiniz?" diye sordular Merkel'e.
"Seçimlerin düzgün geçmesi için siber saldırılar dahil her türlü tedbiri aldık" dedi Merkel ama sonra hafif takılırmış gibi gülümseyerek şunu ekledi: "Yine de dikkatli olmak gerek, Rusya'nın melez müdahale tekniklerinde iyi olduğunu biliyoruz."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.