Dünya, Türkiye İngiltere Uzakdoğu... Acayip işler!

  • 8.02.2017 00:00

 Acayip işler...

Acayip gelişmeler...
Dün güne yine çarpıcı bir haberle uyandık.
New York Başsavcılığı Zarrab davasına yazdığı yeni iddianameye eski BakanZafer Çağlayan ile eski Halkbank genel müdürü ve yardımcılarını da sanık olarak eklemiş.
Suç "İran'a yapılan para transferlerinde ABD'yi aldatmak" olarak tanımlanmış. Malum,  sonrası Pentagon ipleri bütünüyle ele geçirdi ve  yeniden düşmanlaştırıldı. Böylece  çeki düzen vermek istediği ülkeleri ya İran üzerinden ya para ilişkileri yoluyla ya da ikisini birlikte kullanarak sıkıştırmaya başladı.
Katar krizi bunun açık işaretiydi.
Eh, bu süreçte Zarrab davasının da sertleştirileceği belli değil miydi?
Ama ne yalan söylemeli!
Sürecin işleyiş hızı ürpertici.

***

Üç gün önce uluslararası planda çok kritik bir başka gelişme yaşandı ama bizim medyada pek dikkat çekmedi.
ABD ve AB'ye kafa tutan "küresel para"nın siyasal merkezi Londra'yı sıkıştırmaya yönelik bir iddia söz konusuydu.
Buna göre Azerbaycan elitleri çok yüksek miktarda paraları şirketleri ve finans kuruluşları yoluyla aklamaktaydı. İşin içinde Avrupa'nın ünlü gazetecilerine verilen yüklü miktarda komisyonlar da vardı.
Olup bitenin ne kadarı kurgu, ne kadarı hakikattir? Bunu sanırım hiç bilemeyeceğiz.
Fakat tablo net...
Dünyayı her gün biraz daha ateşe iten ABD / Pentagon ile Birleşik Krallık / Küresel paranın sahipleri arasında patlak veren kavga duracak gibi görünmüyor.
Taraflar, Türkiye'yi de kavganın içine çekmeye çalışıyor
Uyanığız. Sıkı duruyoruz.
Fakat çok şiddetli bir baskı altında olduğumuz da açık.

***

Acayip işler deyip duruyorum ya...
Hakikaten öyle...
Alalım Uzakdoğu'yu...
Ne oldu? Tuhaflık gözlerden kaçırılamaz hale gelince ABD Birleşmiş Milletler Temsilcisi Haley açıklama yapmak zorunda kaldı: "Kuzey Kore lideri savaş çıksındiye yalvarıyor." Peki sürekli "bak beni kızdırma, vururum ha!" açıklaması yapan ABD neden Japonya'yı da aşıp geçen son füzeyi düşürmedi?
Hatırlayın...
Trump'ın gözde baş stratejisti Bannon görevinden çekilirken ne demişti? "K.Korekrizinin askeri bir çözümü yok, unutun bunu! Seul'da ilk yarım saatte onmilyon insanın ölmeyeceğini kim garanti eder?" 
Tamam da...
O halde bütün bu patırtı ne için?
Dönen tezgâh neyin nesi?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.