Bu ne yaman çelişki?

  • 6.12.2013 00:00

 İLK ÖNCE herkesin bildiği gerçeği açıkça yazalım: Mehmet Keleş’in Düzce Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesi, Keleş’in kesin bir zaferidir.

Kime karşı? Elbette Kaşıkoğlu’na karşı.

Yoo!...hemen fitne üretmekle falan suçlamayın; aksine, “karıştırıcı” değil, “barıştırıcı” olmayı her zaman tercih edenlerdenim.

Ancak Düzce’deMehmet Keleş’in adaylığıyla Ak Parti’de farklı bir durum ortaya çıktı. Bir önceki yazıda hatırlattığımız üzere, önceki seçimlerde Keleş’in açıkça önünü kesen ve kendisi de milletvekili seçilemeyen Kaşıkoğlu, bugün Ak Parti İl Başkanı.

Bu durum, Ak Parti açısından yaman bir çelişkidir ki izaha muhtaçtır.

Şimdi ne olacak?

Hatırlayınız, Mustafa Sarıgül CHP ile yollarını tekrar birleştirip Kılıçdaroğlu ile el sıkışınca ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı gündeme gelince,Ak Parti cephesi, kuvvetli bir argüman yakalamış olmanın hazzıyla, “bu ne yaman bir çelişki” demişti; “partisinden yolsuzluk dosyaları gerekçe gösterilerek ihraç edilen Sarıgül’ü CHP’nin İstanbul’a aday göstermesi, CHP’nin yolsuzluklara yaklaşımını gösterir.”

Nitekim İstanbul’daki seçim çalışmalarında Ak Parti bu argümanı sonuna kadar kullanacak ki hakkıdır.

PEKİDüzce cephesinde farklı bir durum mu olacak?

Mehmet Keleş başkan adayı, Kaşıkoğlu da İl Başkanı sıfatıyla sahaya indikleri zaman adama sormazlar mı, “ey Kaşıkoğlu, dosyalar ne oldu” diye? Hatta şimdiden sormaya başladılar bile.

“Dosya falan yoktu, ben de öyle şeyler söylemedim” diyebilir Kaşıkoğlu.

“Siyaseten”…

Ya da “dün menfaatlerimiz çatışıyordu, bugün çakışıyor” diyebilir.

Ancak ne derse desin, bu konu Ak Parti’nin başını ağrıtır.Kaşıkoğlu bu aşamadan sonra partisine faydalı olmak ve siyasi rakiplerinin elinden bu malzemeyi almak istiyorsa, il başkanlığını tez zamanda bırakmalıdır.

Veya Genel Merkez, Kaşıkoğlu’nu görevden almalıdır ki kendisiyle çelişmesin.

ÖNEMLİ bir soru da şudur: bu çelişkili durum ortadayken Keleş neden aday gösterilmiştir?

Bu sorunun cevabı, Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden genel beklentisinde saklıdır. Çünkü Ak Parti, dershanelerin dönüştürülmesi meselesiyle ilgili sürdürdüğü tutum nedeniyle riskli bir seçim dönemine girmektedir.Ne olursa olsun, bu seçimlerde en fazla oyu alabilmek ve kaybedilmesi muhtemel olan bir takım oyların önüne geçmek için öncelikle en fazla oy kazandırabilecek adayları tercih etmiştir.

Mehmet Keleş de bu adaylardan biridir. Düzce’de yapılan bütün kamuoyu yoklamaları, Keleş’i işaret etmiştir.

Ne var ki yazıya konu ettiğimiz çelişkili durum, “Dimyat’a pirince giderken…” atasözünü hayata geçirebilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.