Milli servet ziyan oluyor!

  • 13.04.2016 00:00

 Bugün sütunumu değerli dostum DÜŞSAD (Düzce Şairler ve Sanatkârlar Derneği) başkanı Abdullah Çelebioğlu’na bırakıyorum. Efteni kaplıcalarının yanına yıllar önce yapılan tesis ile ilgili düşünce ve çözüm önerilerinin, ilgilileri harekete geçireceğini düşünüyorum.

Buyurun, dinleyelim.

Sadece işletmecisinin değil aynı zamanda kamu başta olmak üzere herkesin az veya çok ihmalinin bulunduğu Düzce'mizin işlevi ve itibarı ile şu an tek olan Efteni termal kaynağı için yapılacak hizmetler olmalı...

Suç veya ihmal kimde olursa olsun milletin malını çürümekten kurtaracak bir yol olmalı. Bölgeyi ve insanını düşünecek buraya da bir hizmet olsun diyecek bunu talep edecek olan olmalı. Mevcut durumu sorunlu diye burayı daha ne kadar askıda bırakacağız sorusuna cevap aranmalı. Sonuçta bu ülkenin kurumu olan, devletin yetki alanı içerisinde olan ve şu an tesis üzerinde icra hakkı olan kurumlar ile üst düzeyde ikna edici görüşmeler zinciri yapılmalı.

Bölgenin vefalı insanları yakın çevrelerinde çok çeşitli turizm destinasyonuna, termal otelin de eklenmesini hak ediyor...

 Turizmde en önemli unsurlardan biri de tarihsellik ve tarihsel öyküdür.

 Ve tam da bu noktada önümüzü aydınlatan bir çözüm önerisi görüyoruz ki gayet güzel ne anlamlı ve mümkün olabilen bir çözüm önerisi.

 Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar Hanımefendinin mealen; " ...tesis bir şekilde alınarak bize teslim edilecek olursa Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkeziolarak işleterek değerlendirebiliriz, işletiriz" dediği bilinmektedir.

 Geçmiş Sayın Valiler, Bakanlar, mevcut değerli Valimiz Ali Fidan bey ve diğerlerinin de benzer ifadelerde bulunduğu bilinmektedir.

 Öyle ise yapılacak tek şey kalıyor ki o da konu üzerinde yoğunlaşmaktır. Düzce'miz siyasi aksiyon olarak bu güce sahiptir. Düzce'de bu duruma karşı çıkacak bir kişi dahi olmaz. Düzce tüm STK ve partileri ile bu durumu destekler.

 Öyle ise harekete geçelim.

 Kuş cenneti olan Efteni Gölü yakınında tabir caizse ‘insan cenneti'ni canlandıralım.

 Ortasından yol geçmekle gerçekten hoş olmayan bir plan içerisinde yapılan tesisi gerekirse yeni yol ve peyzaj çalışmaları ile değiştirelim. Çevre alnını mutlaka büyütelim ve sadece ülkemiz için değil çevre zenginliği ile birlikte turizmine kazandıralım.

Bu hizmete emeği geçecek olanları tarih alkışlayacaktır, millet alkışlayacaktır, malları çürüyen yetimler alkışlayacaktır, her zaman vefa gösteren bölge ve halkı tüm Düzce ve hatta cıvıl cıvıl olduğu eski yıllarda burayı bilip şifa bulan ve akıbeti ne oldu diye merak edip soran tüm Batı Karadeniz ve Marmara bölgesi insanı alkışlayacaktır.

 Orada şifa bulacak hastalarımız yaşlılarımız alkışlayacaktır.

 Ve hastaya, garibe, gurebaya, yetime, gaziye hassasiyetleri ve Düzce'mize ve Düzceli ’ye muhabbetleri sonsuz olan Muhterem Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız alkışlayacaktır.

 Ve nihayet bu her yönü ile hayırlı hizmeti Cenab-ı Allah takdir edecek ve mükafatını verecektir.”

Bu çığlık, çeşitli zaman aralıklarında ve çeşitli mahfillerde uzun zamandan beri aralıklı olarak dile getirilmektedir. Ne var ki gerçekten Efteni Tesisleri’nde milli servetimiz ziyan olmaktadır. Umarım konu ile ilgili bu son çığlık olur. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.