• 18.05.2016 00:00

 Bursa Kent Konseyi’nin birincisini düzenlediği Ulusal Kültür ve Sanat Festivalindeyim. Ülke genelinde 105 sanatçının toplam 2005 eserle katıldığı festival, Çarşamba günü Merinos Kültür Merkezi’nde açıldı ve Pazar’a kadar devam edecek.

Böyle bir festivale katılmaktan, içinde yaşadığım şehri temsil adına ve kendi adıma gurur duydum. Bursa Kent Konseyi’nin, başta Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe olmak üzere festivale büyük önem verdiklerini gördüm. Bir ilk olmasına rağmen, ufak tefek aksaklıklar dışında bütün ayrıntılar düşünülmüştü. Bizi, Bursa’nın en gözde termal otellerinden olan Kervansaray Termal’de ağırlıyorlar. Açılıştan bir gün önce tüm misafirleri Bursa’nın görülmeye değer ziyaret yerlerine götürdüler ve rehber eşliğinde şehri tanıma fırsatı bulduk.

Burada inanılmaz bir sinerji ile karşılaştık. Sanatın gücü bizi kırk yıllık dostmuşçasına birbirimize kenetledi. Her birimiz Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelmişti. Konya’dan sanatının zirvesinde olan Servet Küçükdemirel’i nasıl unutabilirim? Taş oyma sanatının zirvesinde olan Servet Bey, takı sanatında inanılmaz tasarımlar ortaya çıkarıyor. İlk gün terminalde karşılaştığımız Eskişehir’den gelen Ali Rıza Kart, kendi alanında dünyada bir ilk. Bildiğiniz alelade kâğıtlardan teşbih ve takı üretiyor. Tamamen el mahareti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a verilen teşbihin ardından Erdoğan hemen o anda Ali Rıza Bey’i arıyor ve hayretlerini belirtiyor. Hatta emin olmak için görüşmek istiyor. Kağıttantesbih gerçekten inanılması zor. Zaten kağıt olduğunu anlayabilmeniz de zor.

Ya yumurta oyma sanatçısı Hamit Hayran’a ne demeli? O da dünyada bir ilk. Bildiğiniz yumurtaları önce bütün olarak zarı ile beraber içini çıkarıyor, sonra da oyarak ona inanılmaz zarafette şekiller ve motifler konduruyor. Gördüklerinize inanamıyorsunuz.

Tezhipten naht’a, boynuz işlemeden bıçakçılığa, takunyacılıktan keçeye toplam elli altı dalda sanatçı ve zanaatçı, festivale katkıda bulunuyor.

Kent Konseyi’nin Kültür Sanat Grubuna özel teşekkürlerimiz var. Onlar gerçekten büyük bir fedakârlık göstererek her birimizin problemi ile yakından ilgileniyorlar. İlk tecrübeleri olmasına rağmen eksiklerini telafi etme noktasında olağanüstü çaba harcıyorlar. Konsey’in Kültür Sanat Grup Başkanı Gülay Ünal hanımefendiye, üç yıl önce açtığım Bursa sergisinde tanıştığımız ve beni festivale davet etme nezaketi gösteren Emine Yılmaz hanımefendiye, Elif Efe hanımefendiye ve perde gerisinde işin yükünü çeken her bir ekip elemanına teşekkür ederim. Sanat ile uğraşmanın semeresini gördük burada. Sanatçıya verilen değeri gördük. Bir şehrin havasına sanatın neler kattığını gördük.

Ve en güzeli, kalıcı dostlukları gördük. Allah için birbirini sevmenin hazzını yaşadık.

Darısı Düzce’nin başına diyeceğim ama bizim alacağımız daha çok mesafe var. Düzce, sanat ile uğraşanların değerini bilmeli ve bu konuda somut, elle tutulur adımlar atılmalı diye düşünüyorum.