• 23.05.2016 00:00

 Önceki akşam bir yakınım enteresan bir konudan bahsetti. Düzce’nin hatırı sayılır bir mekanında ilk okulu yeni bitiren oğlu için mezuniyet töreni düzenleyeceklermiş. Hem de ne mezuniyet töreni.. çeşitli gösteriler için özel kıyafetler mükellef bir yemek ziyafetinin ardından havai fişekler ve daha bilmem neler.

Bir ilkokul mezuniyeti için bu kadar şaşalı bir törene anlam veremeyen yakının cebinden ciddi paralar çıkmasının da verdiği rahatsızlık ve okul idaresine konuyu görüşmeye gitmiş. Öyle ya ilkokul mezuniyeti için bu kadar masraflı bir tören yapılırsa bunun Ortaokulu var Lisesi var Üniversitesi var. Konunun içinden nasıl çıkacağım endişesiyle okul idaresinin kapısını çalan yakınımrahatsızlığını okul idaresine bildirdiğinde aldığı cevap karşısında ne yapacağını bilemez.Okul idaresi bunun gayet normal olduğunu ve eğer velisi olduğu öğrenci bu törene katılmazsa, arkadaşları arasında küçük düşeceğini ve psikolojisinin bozulabileceğini söyler.

Yakınım konuyu bana anlatınca mezuniyet törenlerinin ne kadar ayağı düştüğünü ve kapitalist kültürün, eğitim sistemini de  alet ederek minik yavruların duygularını sömürmeye kadar indiğini anladım.

Bu iş bu kadar çığırından çıkmamıştı. Daha okulla yeni tanışan bu çocuklar hangi zorluklarla karşılaştılar ve hangi büyük başarıyı elde ettiler ki böyle görkemli bir mezuniyet törenini hak ettiler? Mezuniyet törenleri gerçekten amacından sapmış ve çığrından çıkmış durumda.Ilkokulda böyle bir tören olduğuna göre İlerideki her mezuniyet töreninde çıtayı biraz daha yüksek tutmak kaçınılmazdır. Orta okul bittiğinde bir adım daha lise bittiğinde ondan yüksek bir adım. Hele hele üniversite bittiğinde mezuniyet törenlerinin nasıl bir hal alacağını kestirebilmek zor.

Arkadaşlar bu kadar abartıya ne gerek var? Minik yavruların duygularını bu kadar sömürmek size velilere ve eğitim camiasına ne kazandırır? Lise mezuniyetinde biraz anlarım. Netice itibariyle öğrencinin özgürlüğe  açtığı bir kapıdır. Tadında bir mezuniyet töreni düzenlenebilir.Üniversite bittiğinde yapılan mezuniyet törenleri artık öğrenim hayatının bittiğinin bir nişanesi olarak hafızalarda kalması anlamında bir anlam taşır.

Ancak biz mezuniyet törenlerinin ilkokula indirmekle küçücük öğrencilerimize üretmeden tüketmeyi, kazanmadan harcamayı ve çalışmadan eğlenmeyi yerleştiriyoruz bilinçaltlarına.

Bu bir cinayettir.

Küçük yavrularımızın algılarını beklentilerini ve hayata dair doğru bakışlarını katletmektir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Eğitim camiasına ve okul aile birliklerine sesleniyorum. Lütfen Kurulu düzenin minik yavrularımızın duygularını sömürmelerine İzin vermeyin.