• 21.06.2016 00:00

 Bundan üç dört yıl önce Aydınpınar Camisi’nde yeni bir cemaat görünmüştü. Otuzlu yaşlardaydı. Türkçe bilmiyordu. Iraklı, olduğunu söylüyorlardı. Yanında üç dört yaşında bir erkek çocuğu da olan bu yabancı adam, tüm vakit namazlarına, üstelik de üç dört yaşındaki oğlu ile geliyordu.

Minik mülteci, bir anda cami cemaatinin maskotu olmuştu. Babası namaz kılarken oradan oraya koşuyor, kendi kendine oyunlar kuruyor, babası namazı bitirince ise beraber çıkıp gidiyorlardı.

Birkaç yıl Iraklı mülteciyi böyle gözlemledim. Sonra bir bayram günü mahallemizin büyüğü Cafer Amca’ya bayramlaşmaya gittiğimde, eşi ve çocuğuyla birlikte adını sonradan öğrendiğim Muhammed’i orada gördüm. Camiden tanıdığı Cafer Amca’nın elini öpüp onunla bayramlaşmayı anlaşılan bir görev saymıştı ki, ailecek bayramlaşmaya gelmişti. Yahut belki de Irak’ta, yaşadığı yerlerde kim bilir kime benzetmişti de, taze vatanı Düzce’de Cafer Amca’nın suretinde onu hatırlıyordu?

O günlerde Türkçesi biraz “tarzanca”ydı. Pek iletişim kuramıyordu ama vücut dili ve gönül dili ona iletişim kapılarını açıyordu. Çektiği iletişim sıkıntılarını doğrusu bir gün dinlemek isterim.

Aradan birkaç yıl daha geçti. Muhammed pek görünmüyordu. Sonradan öğrendim ki, mermercilik işine başlamış. (Irak’tayken öğretmen olduğunu sonradan öğreneceğim)

Bundan üç dört ay önce bizim binaya Allah Iraklı bir kiracı gönderdi. Onunla yaptığım geniş röportaj sanırım yakında yayınlanacak. İşte hiç Türkçesi olmayan bizim Iraklı ile iletişim kurabilmek için bir akşam bakkalda rastladığım Muhammed’le ayaküstü biraz sohbet ettik. Türkçeyi epey sökmüştü.

O akşamdan sonra Muhammed ile merhabamız ve muhabbetimiz sıklaştı. Bir ara Cedidiye Camisi’nin önünde rastlaştığımızda beni yakalayıp, cep telefonundan birisine “yarın öğleden sonra parayı bekliyorum” anlamında bir mesaj yazmamı istedi. 

Muhammed uyanık bir delikanlı. Hem Türkçeyi epey geliştirmiş, hem de piyasayı biraz tanımış. Konu açılınca benimle dertleşti.

“Ağabey neler çektim” dedi. “Bu adamda on bir günlük alacağım var. Altı aydan beri beni sallıyor. Telefonlarıma çıkmıyor. Benim onunla hangi şartlarda çalıştığımı bir ben, bir de Allah biliyor. Bak belim tutuldu, bir haftadır çalışamıyorum. Ben çalışmayınca eve kim ekmek götürecek? Kendi vatanımda olsam, ondan bundan ödünç ister, çarkımı döndürürüm. Ama burada yüzümüze kimse bakmıyor. Kimden para isteyebilirim. İlk yıllarda bir günlük iş bulduk mu çocuklar gibi sevinirdik. Bizi çalıştırırlardı, akşam olunca “görüşürüz” deyip ayrılırlardı. Günlerce üç kuruşun peşinden koşardık. Dil bilmiyorsun, derdini anlatamıyorsun, kanun, yol yordam bilmiyorsun. Çok ısrar etik mi, adam elinin tersiyle bir hareket yapıyor, “yok para!” Diye bizi azarlıyordu. Şimdi on bir gün çalıştığım bu adam kaçıncı defa söz verdi, sözünde durmuyor. Bakalım yarın verecek mi ama hiç umudum yok doğrusu.

 Artık birkaç aydır kendi işimi yapıyorum. Oğlumu da yanımda götürüyorum. Bana şimdilik süpürgelik taşıyabiliyor. Gücü ona yetiyor. Yavaş yavaş hem büyür, hem de işi öğrenir. Biz hep böyle kalacak değiliz. Yaşlanınca tek güvencemiz oğlum. İnşallah hayırlı bir evlat olur da yaşlılığımızda bize o bakar.”

Muhammed ayaküstü bu kadarını anlatabildi. İyilerden, hakkını yemeyenlerden de söz etti. Ama yeni vatanı bellediği Düzce’de yaşadığı olumsuzluklar yüreğime oturdu. Onlara birer Ensar kimliğiyle yaklaşmak ve gereğinden fazlasını vermek gerekirken beş yaşındaki mültecinin hakkını gasp etmek, bir kişi bile olsa bizim yüz karamızdır!

Bırakın Düzceli’liği, bırakın Müslümanlığı, insanlığa sığmaz!