• 9.10.2013 00:00

 

Siyasi partilerin dijital karnesi

Yerel seçimler için adaylar isimlerini açıklamaya başladı bile. Siyasi partiler şu an fokur fokur kaynıyordur... Peki bu partiler, örgütlenme, haberleşme, proje üretme ve kendilerini ifade etme konusunda dijital yayıncılığı, interneti ne derece verimli kullanıyorlar. Bu çok geniş bir konu aslında. O nedenle ben sadece web sayfalarına bakarak bir değerlendirme yapacağım.

Hiçbir parti şunu aklından çıkarmasın; web sayfasına sahip olmak, ciddi ciddi yayıncılık yapmak anlamına geliyor. Ancak bu tür bir yayıncılık, pazarlamayı ve bunun getirdiği operasyonları da içine alıyor. Çünkü popagandayla karışık bir PR yapmak zorundasınız... Bu nedenle kendilerine tavsiyem bu konuda çok tecrübeli parti yandaşı gazetecileri işe almaları. Çünkü yayıncılığı en iyi onlar biliyor. İkinci olarak da dijital alanda deneyimli pazarlama uzmanlarını işe almalılar... Eğer bu iki grup arasında iyi bir sinerji yaratılırsa, sadece web sayfası üzerinden bile çok şey yapma imkânı bulurlar: Daha geniş kitlelere ulaşır, kendilerini daha çok insana anlatır, ikna güçlerini artırır, gönüllü çalışanlar kazanır, bu çalışanları daha kolay ve maliyetsiz organize edebilir, kalabalıkların aklından yararlanır, onların yaratıcı projelerini kullanır ve bağış toplarsınız. Ve bir de şeffalık iddianız varsa bu yönünüzü ispat etme şansınız olur.


5 ÜZERİNDEN WEB PUANLARI


» AK Parti: 3,5

Görüntü kalitesi çok iyi. Ancak çok dağınık... Parti için önem taşıyan belli noktaların öne çıkarılması daha iyi olurdu. Alt menü, yani göğüs kısmı çok iyi düzenlenmiş... Bu bölümdeki ‘Teşkilat haberleri’, ‘Medyada AK Parti’, ‘Günlük basın raporu’ ve ‘AK Parti İletişim’ başlıkları çok isabetli.

Sayfa göbeği derli toplu değil. Tepedeki kelebek yaprakları içinde yer alan haberlerde, MHP’de olduğu gibi sadece lider fotoları yer alıyor. Bu da lider partisi izlenimi veriyor.


» CHP: 3,5

Sitenin alın kısmı çok iyi kullanılmış. Ancak göbek ve bacak kısmı virüslü web sayfaları gibi düzenlenmiş. Kelebek yapraklarında yer alan haberlerde sadece Kılıçdaroğlu yok... Duruma göre Parti’deki her isim burada yer alabiliyor. Bu da ‘demokratik parti’ imajı veriyor. Alın kısmındaki ‘Takıma katılın’, ‘Yurt dışından takıma katılın’, ‘e ödeme’ ve ‘seçim projeleri’ başlıklı menü çok iyi düşünülmüş, ancak daha iyi düzenlenebilirdi.


» MHP: 1,5

Dizaynı çok kötü. Alan kullanımı da kötü, ancak alanın sadeliği iyi. Sitenin her yerinde Bahçeli’nin fotoğrafları var. Bu, otokratik bir parti imajı yayıyor. Yani biz (MHP) değil ben (Bahçeli) vurgusu var.


» BDP: 1,5

Görüntü kalitesi çok düşük... Çok sade, çok klasik, dolayısıyla çok muhafazakâr bir dizaynı var. Heyecan yok, renk yok... BDP’deki heyecanı ve renkliliği hiç yansıtmıyor... Üzerinde yeniden çalışılması gerekir.


ADAYINIZ BAYAN MI... HAYIR KADIN


Selahattin Demirtaş
 bugün Türkiye’nin dört büyük siyasi liderinden biri. Gençliği, yakışıklı olması ve sempatik tavırlarıyla, BDP’nin ‘sert’ imajını tolere eden bir isim. İyi bir hatip Demirtaş... Diplomasi yeteneği, karizması ve temiz siciliyle BDP için değerli bir isim... Bu nedenle, Demirtaş’ın BDP’nin eşbaşkanı olarak görevine devam etmesi, hem partinin istikrarlı bir görünüm çizmesi açısından hem de partinin enerjisi ve imajı için çok önemli.

Demirtaş önceki gün Diyarbakır’da bir basın toplantısı yaptı ve hakkında çıkan ‘görevi bırakacak’ söylentilerine yanıt verdi. Devam edecekmiş, bu iyi... Toplantıda ilginç bir sahne yaşandı. Bir kadın gazeteci Demirtaş’a “Belediye başkan adayınız hanım mı olacak” diye sorunca Demirtaş, “Hayır kadın olacak” yanıtını verdi.

Eğer kategorik olarak sadece cinsiyet vurgusu yapmak istiyorsanız, kadına kadın demek varken bayan ya da hanım demek epey absürd aslında. Bu nedenle Demirtaş’ın tepkisi çok doğruydu. Ancak otobüste tanımadığınız birine yer verirken, ‘buyur kadın, gel otur’ dediğinizde kabalık, hatta hakaret etmiş bile sayılabilirsiniz. Aynı şekilde ‘erkek, gel otur’ dediğinizde de aynı sorun... Peki bu anlam dalgalanmasının sebebi ne... Ben açıklamaya kalkarsam çok yer tutacak... E biraz da siz oturup düşünün:))


MEHMET METİNER’İN NEFRET SUÇU

Demokrasi Paketi’nin en heyecan veren yönü, ‘Nefret Suçları’yla ilgili bölüm oldu. Bu düzenleme, toplumdaki bütün fobik vatandaşların ve onların olası tacizlerinin önünü alacak, sevincim bu yüzden. Başörtüsüfobik, Alevifobik, Kürtfobik tipler, artık canlarının istediği gibi insanların kalbini kırıp, onları rahatsız edemecekler.


Fakat durun, biz buna sevinirken AK Parti milletvekili Mehmet Metiner’in, Alevilerle ilgili akla zarar açıklamalar yaptı. Katıldığı bir TV programında, “Cemevleri terör örgütlerinin merkezi olmamalı” dedi. Bunun anlamı ‘Cemevleri terör merkezi’dir.


Hani, Amerikada Obama’nın partisinden ahmak bir senatör çıkıp, ‘camiler terör yuvasıdır’ gibi budalaca bir açıklama yapsa, yer yerinden oynar, o politikacının hayatı kararırdı... Çünkü bunun ırkçılık içeren bir nefret suçu olduğu düşünülürdü. Bakalım AK Parti, Metiner’in bu suçunu nasıl cezalandıracak, bekliyorum.www.vivahiba.com

twitter.com/hidirgevis