• 6.11.2013 00:00

 Bu yıl ikincisi düzenlenen Elazığ Tiyatro Festivali, Doğu’da ilginç bir turizm akımının da öncüsü oldu. Elazığ dâhil toplam 10 ilden, 11 ayrı tiyatro grubunun katıldığı festival, Elazığ’a komşu illerde yaşayan sanatseverlerin ilgi odağı oldu.


Bingöl
MalatyaDiyarbakırTunceli gibi illerde yaşayan tiyatroseverler, festivale katılan tiyatro gruplarının oyunlarını izlemek için Elazığ’a geliyor. Festivali düzenleyen EMSAD (Elazığ Müzik ve Sanat Derneği) Başkanı Savaş Bal, 1 Kasım’da başlayan ve 8 Kasım’a kadar devam edecek aktiviteler nedeniyle kentteki otellerin doluluk oranının arttığını belirtti.

Bal, amaçlarının sadece Elazığ’ı değil, komşu illeri de sanata ve tiyatroya doyurmak olduğunu söylüyor ve bu tür etkinliklerin kentte sosyalleşmeyi güçlendirdiğini, böylece insanların sadece alışveriş ve yürüyüş için değil, sanat için de dışarı çıktıklarını belirtiyor.

Elazığ kenti, bu tiyatro festivali nedeniyle yaklaşık 200 oyuncuyu ağırlıyor. Konuk tiyatro grupları, oyunlarını toplam iki ayrı gösteri salonuna sahip olan Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde sergiliyorlar. Yeni açılan bu kültür merkezi toplam 10 bin metrekare kapalı alana sahip dev ve modern bir tesis. İçinde gösteri salonlarının yanı sıra, sergi salonu, üç ayrı kütüphane, bale eğitiminin verilebileceği salonlar da var.


Elazığ İl Kültür Müdürlüğü
Galaksi TurizmElazığ Belediyesi ve Elazığ Valiliği’nin destekleri nedeniyle seyirciler, oyunları ücretsiz izleme şansı buluyorlar.

Festivalde bölgeleri temsil edecek tiyatro ekipleri şöyle:


Menemen Belediye Tiyatrosu
Sarıyer Belediye TiyatrosuDenizli Belediyesi Genç Denizli Tiyatro KulübüAnkara Çağdaş Sanat MerkeziAntalya Kırmızı Kalem Tiyatrosu,Sinop Hayaller TiyatrosuGaziantep Bir Başka TiyatroMalatya Sahne Sanatları Merkezi,Bingöl Üniversitesi Tiyatro EkibiElazığ Çira-i Osmanlı Tiyatro AtölyesiElazığ Emsad Tiyatro Kulübü.www.vivahiba.com

twitter.com/hidirgevis