• 8.11.2013 00:00

 

Ben bir kader mahkumuyum çünkü

İlk defa cezaevi içine bu kadar girdim... Allah kimseyi düşürmesin... Orada kalmak da orada çalışmak da orayı ziyarete gitmek de zor...

Yanımda Savaş ve Süheyl vardı. Süheyl’i tanıyorsunuz; tiyatrocu Süheyl Uygur... Savaş Balise Elazığ Müzik ve Sanat Derneği (EMSAD) Başkanı. Onu da Elazığlılar tanır.

Önce bir odaya alındık... Cumhuriyet SavcısıCemalettin Şimşek, Hâkim Salih Ay ve askerî yetkili Mehmet Yakut da oradaydı. Süheyl’in tiyatroculuğu orada da devreye girdi, yaptığı esprilerle odadakileri kaynaştırdı. Hatta koltuğunda bile oturamıyordu, bir şey anlatırken hop yerinden kalkıp, orta yerde sahne alıyordu...

Sohbetin ardından, sahnesi olan küçük bir salona alındık. En arka sıralarda takım elbiseli son derece şık cezaevi görevlileri oturuyordu. Orta kısımda mahkûmlar ve önde misafirler.

O gün hayatımda ilk kez cezaevinde tiyatro izledim. İnsan kendini tuhaf hissediyor.

EMSAD’a bağlı oyuncular, seyircilere çok iyi vakit geçirten skeçler oynadılar. Hepsinin oyunculukları çok başarılı.

Bu oyun Elazığ Tiyatro Festivali kapsamında, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde oynandı. Bu yıl ikincisi yapılan festival, 1 Kasım’da başladı, bugün akşama kadar devam edecek, hatırlatayım..

Oyun sonrasında yine aynı odaya, Savcı Cemalettin Şimşek Bey’in odasına geri döndük. Savcı Şimşek, Savaş’la birlikte üzerinde çalıştıkları projeyi anlattı. Mahkûmlara yönelik bir yarışma açacaklar. Katılımcılardan ‘Kader mahkûmuyum çünkü..’ diye başlayan kendi hikâyelerini yazmalarını isteyecekler. Seçilen hikâyeler biraraya toplanacak, yeniden yazılacak ve bir tiyatro oyunu hâline getirilecek. Sonra bu oyunun, mahkûmlardan seçilen bir oyuncu kadrosuyla bütün illerde oynanması sağlanacak.

Savcı Şimşek, mahkûmların dışarı çıktıktan sonra uyum sorunu yaşadıklarını, bu uyumsuzluk sorununda toplumun onlara karşı önyargılarının da büyük önem taşıdığını söylüyor. Böyle bir oyun projesinin, iki kesim arasında diyalogu artıracağına inanıyorlar.

Cemalettin Bey ilginç bir savcı, daha evvel hiç tanımıyordum, bugüne kadar neler yaptığını da bilmiyorum ama anlattıklarından, olayları tahlil tarzından anladığım kadarıyla yenilikçi, sorgulayıcı, ezbercilikten uzak, idealist ve esnek bir bürokrat, katı değil. Hapishanedeki mahkûmları belli ki çok iyi anlıyor. Onların oradaki hayat standartlarını yükseltecek projeler üzerinde çalışıyor. Yeni bir şeyler denemek istiyor.

Böyle bürokratların desteklenmesi gerekiyor, toplumsal hayatın kalitesi böyle insanların gayretleriyle ilerleme sağlar. Savaş’ın yaptığı da aynı şey... O da Elazığ’da başında olduğu dernek aracılığıyla, gençlere tiyatro öğretiyor. Sosyal hayatı maalesef son derece kurak olan bu şehirde gençlerin hayatına bir renk katmaya, kenti onlar için daha yaşanılır kılmaya çalışıyor. Ancak Savaş’a bu da yetmemiş olacak ki sonunda çalışma arkadaşları Ferhat Bibal ve Uğur Kılıç ile birlikte tiyatro festivalini organize etmişler. Galaksi Turizm’in sahibi Nurettin Bahçeci de elini taşın altına koymuş ve festivalin sponsorluğunu üstlenmiş.

Bahçeci de ilginç biri. Tersine göç gerçekleştirmiş. Önce İstanbul’a göç etmiş sonra Elazığ’a geri gelmiş. Elazığ’a yatırım yapmış bir işadamı. İşletmecilik konusundaki tecrübesini Elazığ’da devreye sokmuş. Hazar Gölü kıyısındaki Galaksi Tatil Köyü’nü, Harput’daki muhteşem manzaralı Hünkâr Konağı’nı işletiyor.

Nurettin Bey Elazığ’da girişimcilik ruhunun biraz zayıf olduğundan şikâyet ediyor. Sunduğu gerekçe çok mantıklı. Diyor ki; “Bir zamanlar pek çok devlet kurumunun bölge müdürlükleri Elazığ’daydı.Bu da halk için önemli bir iş kapısı oldu. Devletin sunduğu garantili iş olanağı, halkın risk içeren ticarete atılma enerjisini düşürdü.

Girişimcilik olmayınca kent ekonomisi de yerinde sayıyor hâliyle. Elazığ’da konuştuğum pek çok kişi, “Diyarbakır ve Malatya aldı başını gitti, Elazığ ise yerinde sayıyor” diyor.

Ama belli ki artık bazı şeyler değişiyor Elazığ’da... Festival’deki oyunlara halk büyük ilgi gösteriyor. İl Kültür müdürü Tahsin Öztürk’den Elazığ Belediyesi ve İl Özel İdaresi’ne kadar pek çok kurum festivale destek oluyor.

E, haydi Elazığ ileri, daha ileri...www.vivahiba.com

twitter.com/hidirgevis