Akdeniz’den geliyorlar

  • 12.04.2019 00:00

 Yerel seçim gündeminden ötürü ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama muazzam bir uluslararası kuşatma çabasıyla karşı karşıyayız.

Önce Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ana hedefi "birliği korumak" olan NATO'nun 70. yıldönümü toplantısında dile getirdikleri düşmanca söylemler dikkati çekti.

***

Ardından sadece son bir haftada ABD Kongresi'ne, Türkiye karşıtı üç taslak sunuldu.
Bunlardan ilki, Türkiye'deki darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklu bulunan ABD diplomatik misyonlarında çalışanların tutuklanmasından sorumlu üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını öneren tasarıydı. Tasarı Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker ile Demokrat Senatör Ben Cardin tarafından, yani iki partinin de temsilcilerinin ortak imzasıyla ABD Kongresi'ne sunuldu.
Ayıca Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff tarafından sunulan bir diğer karar tasarısında, "Temsilciler Meclisi'nin Ermeni soykırımını tanımayı ve anmayı ABD politikası olarak gördüğü" ifade edildi.
Diğer taraftan eşzamanlı olarak Demokrat Senatör  ile Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz tarafından aynı konuda bir karar tasarısı da ABD Senatosu'na sunuldu.

***

Kanaatimce hepsinden daha önemlisi ise ABD'li senatörler Marco Rubio ve Bob Menendez tarafından, yine iki ayrı partiden temsilcilerin imzasıyla, "Doğu 'de Güvenlik ve Ortaklık Tasarısı - 2019" başlığı ile sunulan tasarıydı.
Söz konusu maddelerin bazıları Türkiye için alarm zillerinin çalmasını sağlayacak kadar taraflı ve düşmanca. Örneğin tasarıya göre Güney Kırıs Rum Cumhuriyeti'ne silah satışı yasağı kalkacak.
Dahası Yunanistan'a toplamda 5 milyon, Rum Kesimi'ne ise 2 milyon dolar askeri eğitim ve yardım yapılacak. Türkiye'ye S-400 alımından vazgeçmezse F-35'lerin satışınındurdurulması da maddeler arasında.

***

Sevakin adası projesini aldığımız Sudan Başkanı Beşir dün askerî bir darbeyle indirildi.
İngiltere, sonbahar aylarında Güney Kıbrıs'taki üslerine F-35 B'lerden gönderecek.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 24 Nisan'ı "Ermeni soykırımını anma günü' ilan etmesiile İtalya Meclisi'ne Ermeni soykırımı tasarısı sunulmasını da bu bağlamda okuyabilirsiniz.
Olanlar, Akdeniz'den geleceklerinin kanıtı. Biz hâlâ beka mücadelesi midir, değil midir, onu tartışaduralım; bağıra bağıra geliyorlar

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.