Gazımız kesilirse İnönü parkından çıkan “odunları” yakarız…

  • 15.02.2016 00:00

 Rusya doğalgazımızı keserse Erzurumlular “tezek yakarız” demiş.. Biz de hiç düşünmeyelim. Gazımız yoksa parkımızdan kesilen ağaçlarımız var odun yapar yakarız.

İnönü parkı Düzce’de geçmişi olan en eski park. Çocukluğumuzda, gençliğimizde parkın içinden geçerken yeşillikler arasında kimi zaman parkın çıkışını bulmakta güçlük çekerdik. Şimdi ise sadece ucube yapıların kapladığı bir atıl alan durumundaki park geçmişe özlem duyan insanların içini acıtıyor. Parkın barakalarla istila edilmesinin dışında bir de canım asırlık ağaçlar “budama” adı altında katledilince İnönü parkı deyim yerindeyse  “kuş” gibi kaldı.

Canım parkı yeşil alan olmaktan çıkaran zihniyetin ağaçları budama şekli herkesi güldürdü. Çoğu insan bu tarz budamayı ilk kez görüyoruz derken, kışın tehlike arz ettiği gerekçesi ile kesilen ağaçlar parkı park olmaktan çıkardı. Düzce’nin göz bebeği İnönü Parkında ‘budama yapılıyor’ denilerek gerçekleştirilen kesim sonucu resmen sadece ağaçların gövdesi bulunan, gölgesiz bir park durumuna geldi.

Dedim ya gençliğimizde içinden hemen her gün geçtiğimiz İnönü parkında o zamanlar ağaçların altında banklar olur, insanlar nefeslenmek için oturur, yeşilliklerin arasında park havası alırdı. Şimdilerde ise yok denecek kadar az bankın olduğu parkın içinden insanlar özel alan olduğunu düşünerek geçmeye korkar duruma geldi.Eminim benim gibi o çevrede yaşamış, çocukluğu geçmiş Düzceliler de parkın bugünkü haline üzülüyorlardır.

Sadece İnönü Parkında yapılan bu çevre katliamına değil Düzce’de yaşanan bir çok olumsuzluğa ses çıkarmayan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Düzce’nin sorunlarına bu kadar duyarsız kaldıklarını düşünürsek neden o kurumların başına gelmişler bilmiyorum, inanın hepsine tek tek sormak istiyorum siz ne iş yaparsınız diye.

Neyse, velhasıl Rusya’nın gazımızı kesip kesmemesi hiç önemli değil, nasıl olsa İnönü parkından “odun” çıkmaya devam edecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar