ABAZALARIN DA ALLAHI VAR!

  • 12.09.2014 00:00

 Düzce'de Abaza olmak, Türkiye'de Abaza olmak. Çeşitli isim karmaşaları, azınlık muamelesi, siz kimsinizler, Türksünüz sizler, bölücüsünüz diyenler, bir Düzce'de gördük “Nerelisin, kimsin, soyun sopun kim?” sorguları. Can sıkıcı bir dünya düşünce, söylence, işkence…

 Düzce'de Abaza olmak… Güzel bir açıdan da. Çok Abaza, Adige var. Yani, Kuzey Kafkasya'dan, dini, inancı ya da başkaldırısı yüzünden ayıklanmış, risk kabul edilen, yok edilmek istenen insanlarız biz. Bu şehirde varız, vardık, var olacağız. Bizim birliğimiz din ile, para ile değil. Bizim birliğimiz geleneklerle ayakta. Kimin kime dua ettiğini önemsemeyiz biz. Yeter ki kimse kaypak olmasın. Kimimiz Allah der, kimimiz Tanrı, kimimiz Ança, kimimiz Tha… Amen de deriz, amin de… Belki sadece bir meşe ağacı duaları saklar.

 Dansımız da dilimiz de ibadettir. Ölüm döşeğindeki bir hastaya ağıtlar söyleriz bazen, bazen kutsal kitaplardan sözler.  Kimimiz siyah parmaklıklı mezarlık içinde yatarız, kimimiz beyaz mermerler arasında, Abazaca, Arapça, Türkçe yazar adlarımız… Bazılarımız dilimizi bilmeyiz, bildiğimiz şey yazılmamış bir tarihin yüreklerimizdeki işçiliğidir.

 Ben Abazayım, bazılarının abazan ile karıştırıp, küçük aklınca dalga geçtiği, ya da söylemeye utanıp, yok Apsuva'yım, Abhaz'ım dediği.

 Ben Abazayım, akrabalarım Abhazya'da, Düzce'de, Adigey'de, Moskova'da, Amerika'da, İsrail'de, İspanya'da…

 Ben Abazayım, Türkiye'de.

 Hiçbir şehide kelle demedim. Kaçakçılık yapmadım, uyuşturucu satmadım, tecavüz etmedim, yolsuzluk yapmadım, din, dil ayırmadım. Vergi verdim, hizmet ettim. Oy verdim, oy aldım. Okudum, konuştum, yazdım.  TSK'da, Emniyet Teşkilatındayım.

 Ben Abaza'yım, Türkiye'de.

 Hiçbir örgüt kurmadım, azınlık hissetmedim. Çünkü ben azınlık değilim. Benim bir Atavatanım var Abhazya, yaşadığım doğduğum yer var Anadolu. Anadolu'dan Türkiye Cumhuriyeti yapan atalarım var. Milli Mücadele de önde duran.  Kanıyla canıyla hakkını edinmiş insanlarım var.

 Ben Abazayım, Türkiyem'e yakın bir ülkem var. Türkiyem'in tanımadığı. Neden tanımadığı üstüne çok söz yazılır elbette. Gerek var mı yok?

 Ben Abazayım, kıyaslamadım kendimi  Kürt Hareketi içindeki bir Kürt ile. Kıyaslamadım kendimi bir Türk ile. Farklı olmadım bağlılığımla, sevgim ve sadakatimle.

 Şimdi sormak istiyorum?

 Bu ülkede hangi bayraklar açılabilir?

 Bu bayrakların açılabilmesi için nasıl tavizler verilir?

 Kendi ülkesindeki  azınlıklar ya da azınlık gösterilmeye çalışılanların sorunlarını görmeyenler hangi ülkelerin iç işlerine karışabilir? Bu hakkı kendilerine Allah mı vermiştir?

 Mesele Allah meselesi ise Abazaların da Allah'ı vardır!

 Mesele bayrak meselesi ise, kaç Abaza terörist olmuştur? Asker, polis şehit etmiştir. O bayrak açıldığında ülke isyana mı sürüklenmiştir. Merak edilmiş midir mesela o çocuklar askerliklerini nerede yapmıştır?

 Ya aslında asıl soru şudur;

 Abaza bayrağının orada asılı kalması için nasıl bir takas yapılması gerekirdi?

 Ama yine bu noktada söylemek gerekir ki; Kuzey Kafkasya Halkları sadakatleri ile tanınır.

Toprağa hıyanet etmez.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar