Kurumların Web siteleri

  • 2.10.2012 00:00

 

 

 

20 yıla yakın zamandır bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin toplumsal yaşama yansımaları;  kültür, eğitim, sağlık, tarım ve sanayi başta olmak üzere bütün toplumsal alanları, örgütlenme ve yaşam tarzını önemli ölçüde değiştirmiş ve geliştirmiştir. Bu değişimin en çarpıcı olanı ise internet dünyasında oldu. Daha bundan 10 yıl önce,  horoz gibi bir sesin eşliğinde çevirmeli modemlerle kaplumbağa hızıyla sanal âlemde gezinirken şimdi çok gelişmiş modemlerle, saniyeler süren bir hızda dünyayı turluyoruz.

27 Ocak 2007’de Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu’nda “ Bir internet sitesinin en temel öğesi sunduğu bilgi ve hizmetlerdir. Site, sunduklarının ilgi çekiciliği, işe yararlığı, doğruluğu, güncelliği ölçüsünde kullanıcıların ilgisini çekebilecektir. Doyurucu içeriğe sahip olmayan bir internet sitesinin, sadece etkileyici tasarımıyla fayda sağlaması ve hatta bilinirlik kazanması olası değildir.” denilirken kamu kurumlarının internet sitesinin içeriğinden beklenen temel özellikler şöyle sıralıyor. İçeriğin doğruluğu, İçeriğin güncelliği, İçerik doyuruculuğu, Açıklık, kolay anlaşılabilirlik, İmla hataları ve yazım yanlışlarından arındırılmış olması, Kolay ve yaygın erişilebilirlik.

Bir kamu kuruluşu neden internet sitesi oluşturma yoluna gider.  Cevabı gayet basit ve anlaşılır aslında.  Kurumsal iletişimin daha sağlıklı yapılabilmesi, haber ve duyuruların vatandaşa hızlı iletilebilmesi, vatandaşın alacağı kamu hizmeti ile ilgili yönlendirici ve yol gösterici temel bilgilerin yer alması en temel amaçlar arasında.

Yakın dönemde hayatımıza giren e-devlet birçok kamu hizmetini bünyesinde bulundurarak önemli bir işlev görürken iş Düzce’deki kamu kuruluşlarının birçoğunun sitelerine gelince tablo içler acısı. Belediyeler de dahil kurumların internet sitelerinin hali,  içi boşaltılmış, dışarıda sadece tabelası  kalmış işyerleri gibi sanki.

Sitelerin Tasarımı, Kullanımı ve Güncellemesi Berbat

Bir internet sitesinde aranan Erişilebilirlik; Ana Sayfa,  Sayfa Yapısı,  Yazı Görünümü; Kaydırma Çubuğu ve Sayfa İçi Gezinim,  Sayfa İçi Başlıklar ve Web Sitesi Başlıkları, Bağlantılar, Resim ve Çoklu Ortam Elemanları, Arama, İletişim, Web Sitesi İçerik Arşivleme; Kişisel Bilgilerin Gizliliği ve Güvenliği açısından bakıldığında Düzce’deki birçok kurum ve belediye sitelerinin performansları yerlerde sürünüyor.

Yığılca Belediyesinin resmi web sitesinde en son haber Temmuz ayında yayınlanmış. Köylerimiz menüsüne girdiğinizde ise karşınıza sadece bir harita çıkıyor. Yığılca merkezin kaç mahallesi olduğunu öğrenmek için kahin mi olmak lazım. İlçenin yığınla doğal güzelliklerinden doğru dürüst tek kare resim bulana aşk olsun.

İl Sağlık Müdürlüğünün sitesinde Acil Sağlık Hizmetleri Şubesinin hangi görevleri olduğunu merak ederseniz zahmet etmeyin sitede bulma şansınız yok.

Kur’an Kursuna gidip kayıt olacağım diye oturduğunuz yerden Düzce Müftülüğünün sitesini girip nerede kaç tane Kur’an Kursu var diye bakmak isteseniz karşınıza sadece 24 Eylülde kurslardaki eğitimin başlayacağı haberi dışında elle tutulur veri çıkmaz benden söylemesi.

Ya da Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin web sitesinde Göğüs Cerrahinin polikliniği ana binada nerede yer alır, yataklı servisi koca binada kaçıncı kattadır diye kroki veya yerleşim planına bakacaksanız şansınızı zorlarsınız. Ben sitenin her tarafını gezindim bulamadım.

İşin komik tarafı, değer ürettiği iddiası ile yeri göğü inleten koca üniversitede Basın ve Halkla İlişkiler biriminin sitesi evlere şenlik. Üniversitenin resmi web sitesinin ana sayfasından ulaşılabilen sayfalarında yayınladıkları Düzce Üniversitesi protokol listesinde Şaban Önder hala Genel Sekreter olarak duruyor. Oysa 2 ay önce emekli olmuş kendisi. Yine aynı listeye bakarsanız Tıp Fakültesi Dekanı olarak Ali Kemal Uzunlar gözüküyor. Sakın şu Tıp Fakültesi Dekanı ile bi görüşeyim diye telefonu kaldırıp Ali Kemal hocayı aramayın mahcup olursunuz. Çünkü kendisi bilebildiğim kadarı ile Şubat ayında bu görevi bırakmıştı. Görevi basın ve halkla ilişki olan birimin web sitesinde bile bilgiler ve veriler güncel değil. Ağlarımsın, gülermisin…

Düzce’deki kamu kurumlarının ve belediyelerin web sitelerinde yığınla böyle aksaklık, eksiklik, yanlışlık bulmak mümkün.  Ankara her zaman olduğu gibi standardı belirlemiş, bununla da kalmayıp birde işin uzmanlarınca hazırlanan Kamu Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu’nu ilgili ve yetkililere duyurmuş. Böyle yapın diye. Eminim ki böyle bir kılavuzdan çoğu İl-ilçe müdürünün, belediye başkanlarının haberi bile yok.

Çağ değişiyor, gelişiyor ama bazı kafalar hala yerinde sayıyor. Yöneticiler, makam masalarının üstündeki bilgisayardan bi zahmet kendi web sitelerine girip, vatandaş buradan ne talep eder ve nasıl talep eder diye araştırsalar fena bir başlangıç olmaz.

 Düzce’de binlerce internet kullanıcısı, ülkemizde milyonlarca internet kullanıcısının varlığı unutulmamalı. Vatandaşın kolay, anlaşılır ve asgari düzeyde bilgiye hızlı ulaşmasını sağlayacak web siteleri bir an önce yayına geçirilmeli.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • düzceli
    düzceli
    19.10.2012 09:23

    Düzcedeki bazı kurumları ayırsaydınız keşke. tarım müdürlüğünün sitesine ne zaman baksam güncel haber bulurum. göze hoşgelen bir site. sizede tavsiye ederim..

Resmi İlanlar