Kuveyt Gezi Notları -1

  • 20.05.2013 00:00

 Kuveyt-Türkiye Dostluk Festivali kapsamında 10-11-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Düzce Tanıtım Günleri için Kuveyt’e giden Düzce Valisi Adnan Yılmaz, AK Parti Düzce Milletvekilleri İbrahim Korkmaz, Fevai Arslan ve Osman Çakır’ın içinde yer aldığı 25 kişilik bir heyetle bu ülkeye giden Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Bektaş’ın;  gözlemleri , notları ve fotoğraflarını sizlere sunuyoruz.

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Kuveyt-Türkiye Dostluk Festivalinde, Türkiye’den bir vilayetin Kuveyt’lilere tanıtımı kapsamında geçen yıl Bursa tanıtılmış. 2012 Mayıs’ında gerçekleşen bu programa katılan AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, bu yılda Düzce’nin tanıtılması için girişimlerde bulunuyor.Kuveyt’te çeşitli çevrelerden dostları ile 30 yıldır arkadaşlığı ve çok samimi diyaloğu bulunan Korkmaz’ın bu girişimleri ile bu yılda festival süresince,  Düzce’nin tanıtımı programda yer alması kararlaştırılmış.

Kuveyt gezisini kim finanse ediyor

Gezinin ana sponsoru Kuveyt Evkaf Bakanlığı. Evkaf Türkçede Vakıf anlamına geliyor. Kuveyt’in bütçesi en büyük bakanlıklarından birisi. 3 gün boyunca Düzce’den giden 25 kişinin Kuveyt’teki tüm masrafları bu bakanlıkça karşılandı. Diğer bir sponsor  ise Türk Hava Yolları. Gidiş-dönüş biletleri ücretsiz olarak THY tarafından tarafımıza verildi. Oradaki toplantı,programlar, ziyaret ve görüşmeleri organize eden ise Kuveyt Türk Toplumu Kuveyt’te yaşayan Türk’lerin kurduğu bir yapı.

Kuveyt nasıl bir ülke

Kuveyt petrol zengini küçük bir ülke. Anayasal Emirlikle yönetiliyor. Kuveyt’te El Sabah ailesi tarafından yönetilen meşruti monarşi hüküm sürüyor.  Kısıtlı katılımlı olsa da seçimle gelen milletvekillerinden oluşan, ancak siyasi partilerin yer almadığı bir “Ulusal Meclis”i bulunmakta.Valilik adıyla 6 idari bölgeden oluşuyor.  Resmi dili Arapça. Para birimi Dinar. Kuveyt’in nüfusu 3,4 milyon olup, nüfusun sadece 1,1 milyonu Kuveyt vatandaşı, kalanı ise yabancı göçmen. Göçmen nüfusun büyük çoğunluğunu  Asyalılar oluşturmakta.  Petrol yataklarının işletilmeye başlanacağı 1946 yılına kadar Kuveyt’in ekonomisi balıkçılık,inci avcılığı ve gemicilik ile sınırlıymış.Petrol küçük bir balıkçı kasabası olan Kuveyt’i bölgenin en zengin,en modern ülkesi haline getirmiş. Dünyanın en zengin 5 ülkesinden birisi Kuveyt. Dünyanın başka hiçbir yerinde uygulanmayan bir şekilde petrol gelirleriyle tüm kamusal hizmetleri bedava.  Dünyanın en pahalı parası unvanına sahip. 1 Kuveyt dinarı 6.3 TL’ye tekabül ediyor.

Hazırlıklar Başlıyor

Düzce’nin festivalde tanıtılması kesinleşince ve program tarihi netleşince hızla hazırlıklara başlandı.  En öncelikli hedefimiz Düzce’nin en iyi bir şekilde orada tanıtılması. Tanıtım işi için Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi bünyesinde çeşitli toplantılar ve görüşmeler  yapıldı. Düzce adına neler yapılabilir? sorusunun karşılığı arandı.

3 gün sürecek festivalde, Düzce’yi tanıtan videolar hazırlanırken, bir yandan da Turizm İl Müdürlüğünce daha önce bastırılan broşürler temin edildi. Bizde var olan deniz, orman, yayla, şelale ve rafting Kuveytliler için bulunmaz nimetler. Turizm açısından Efteni gölü ve Konuralp önemli değerlerimiz. Hepsini kapsayan bir video için Düzce Belediyesi Basın Halkla İlişkiler’den Nurullah Çelebi ve Düzce Çalışan Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kameraman Özgür Alpmen bir hayli mesai sarf ettiler. Düzce turizmi adına resmi veya özel ne kadar broşür ve afiş varsa hepsi toparlandı. Hazırlanan özel cd dağıtılmak üzere çoğaltıldı.

1 tonluk malzeme hazırlandı

Tanıtım işinin sadece videolar, broşür ve fotoğraf stantları ile sınırlı kalmaması için neler yapabiliriz diye arayışlar sürerken; Düzce’nin köftesi, şıra, Çerkez peyniri, yaprak sarma kabak tatlısı ve acıkamızın da Kuveyt’lilere ikram edilmesi kararlaştırıldı. Düzce’den bir çok kişi bu malzemelerin temini için gönüllü olarak destek verdiler.

Bütün bu malzemelerin en güzel bir şekilde burada hazırlanması, paketlenmesi ve uçağa götürülmesi bin bir türlü zahmet ve meşakkatle gerçekleşti. Düzce Belediyesi Basın ve Halkla İlişkilerden Nurullah Çelebi ve Volkan Duman’ın günler süren çabaları ve koşturmaları ile yaklaşık 1 tonluk malzeme uçakla Kuveyt’te götürülmek üzere hazırlandı.

Öte yandan folklor gösterileri için Kuzey Kafkas Derneği ve ile Karadenizliler Derneği ile görüşüldü. Düzce adına her türlü çabanın destekçisi bu derneklerimiz ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdiler.  Böylelikle Düzce adına Kafkas ve Karadeniz oyunları gösterisi  yapılması da kesinleşmiş oldu.

Koşturmaca Düzce’de Başladı

Tarih 6 Mayıs, günlerden Pazartesi, vakit saat 13.00 sıraları. Gazetedeki çalışırken cep telefonum çalıyor. Arayan AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz. “Hazırlan bu gece Kuveyt’te uçuyoruz” deyince oldukça şaşırdım. Neden diye sorduğumda Korkmaz “Bizim birkaç gün önce gitmemiz gerek. Oradaki hazırlıkları ve programların detaylarını yerinde görmemiz gerek. Düzce heyetini en iyi şekilde karşılamak ve ağırlamak için Kuveyt’teki tertip heyeti ve sponsorlarla toplantılarımız var” cevabı karşısında yapacak bir şeyim kalmıyor.

Bu haber karşısında ben de telaş had safha da. Daha yolculuk hazırlıklarım tam bitmemiş, gazetede yapılması gereken işler var, yapılacak toplantılar, görüşmeler hepsi duruyor.

Gazetedeki işleri hızla toparlarken bir yandan da telefonla evde bavulumuzu hazırlattık.  Pazartesi gecesi saat 20.15 uçağına binmek üzere saat 16.30 gibi Düzce’den yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul trafiğinin nasıl bir karmaşık halde olduğu hepinizin malumu. Yoğun trafik ve karmaşa arasında uçağımızın kalkışına 30 dakika kala ancak Atatürk Hava limanına varabiliyoruz. Normalde yurtdışı seyahatlerinde en az 2 saat önce hava limanında olmak gerek. Pasaport vize kontrolü, check-in ve bagaj teslimatı için zaman yok. Sponsorumuz THY olunca işlerimiz kolaylaşıyor. Görevli personel işlerimiz hızlıca hal ediyor ve uçağa biniyoruz.

Pazartesi gecesi saat 20.15 uçağı ile yaklaşık 3.5 saatlik bir yolculukla Kuveyt’te vardık.  Hava alanından dışarı çıktığımızda şaşırıp kalıyoruz. Dışarıda müthiş bir yağmur var. Çok şiddetli yağan yağmur birde hafif rüzgarla buluşunca inanılmaz bir manzara ile otelin yolunu tuttuk.

Kuveyt’te ilk gün

7 Mayıs Salı. Kuveyt’te ilk günümüz. Gece yağan yağmurdan olsa gerek, bunaltıcı olmayan bir sıcaklık var. Otel lobisinde, bütün gezimiz boyunca, hiç ayrılmadan Düzce heyetine refakat edecek 2 kişi ile tanışıyoruz. Kuveyt Türk Toplumu Başkanı Nesimi Ömeroğlu ile THY Kuveyt Müdürü Adem Ceylan. Tabi bizim tanışmamız ilk defa oluyor. İbrahim Korkmaz yıllardır gelip-gittiği için bu iki kişi ile çok önceden tanışmış ve dostlukları var. Son derece kibar, güler yüzlü ve hoş sohbet bu iki Türk ile yaklaşık 7 gün boyunca beraber olacağız. Birlikte THY Kuveyt bürosuna gitmek için araçlara bindik. İlk dikkatimi çeken geniş yollar. Ana caddelerin nerdeyse tamamı 4 şerit geliş-gidişli. Sokaklarda dünyanın en pahalı araçlarını görmek mümkün. Sürücülerin önemli bir kısmını ise bayanlar oluşturuyor.

Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla THY Kuveyt bürosuna varıyoruz. İlk toplantıyı burada gerçekleştiriyoruz. Bütün programı gözden geçirdik. Geleceklerin karşılanması, toplantılar, görüşmeler ve ziyaretler gün ve saat olarak belirleniyor.

Organizasyon ekibi tamamlanıyor

Düzce’den  organizasyon ekibinde yer alan ve bütün gezi boyunca koşturacak ekip üyelerinden Nurullah Çelebi, Özgür Alpmen ve Volkan Duman bizden bir gün sonra Kuveyt’e geliyorlar. Gelecek malzeme ve ekibin durumunu yeniden değerlendiriyoruz. Ak Parti Düzce  Milletvekili İbrahim Korkmaz titizliğini burada da kendini gösteriyor. Herşeyin eksiksiz ve hatasız, planlandığı gibi yürümesi için her detayla yakından ilgileniyor. Özellikle Düzce’yi tanıtan video CD’nin gösteriminin yapılacağı toplantılara çok ehemmiyet veriyor.  Düzce adına vereceğimiz hediyelerin uçak yolculuğu için iyi ambalajlanması gerektiğini hatırlatıyor. Zaman zaman da Nurullah Çelebi’ye takılarak espriler yapıyor.

YARIN : Kuveyt'te Türk Camiisinde Cuma Namazı, Türk Okulunu ziyaret,Folklör ekiplerimizin gösterileri

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar