Kuveyt Gezi Notları - 2

  • 21.05.2013 00:00

Tarih 9 Mayıs Perşembe, vakit gece yarısı...

 

Tarih 9 Mayıs Perşembe, vakit gece yarısı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından saat 22.15’de kalkan uçak Kuveyt’e 01.50 gibi inecek. Kaldığımız otelden araçlarla çıkıp, Düzce ekibini karşılamak üzere hava alanına doğru yola çıkıyoruz. Kuveyt Evkaf Bakanlığı Düzce heyeti için 5 otomobil tahsis etmiş. Ayrıca gelecek 1 ton malzeme için araçlar ayarlandı. Önceden Düzce’den buraya gelen Milletvekili İbrahim Korkmaz, Cahit Aydın, Haluk Şahin, Nurullah Çelebi, Özgür Alpmen, Volkan Duman ile birlikte hava limanındayız. VİP salonunda Kuveyt Türk Toplumu Başkanı Nesimi Ömeroğlu, THY Kuveyt Müdürü Adem Ceylan’la buluşuyoruz.

Kuveyt Gezisine 28 kişi katıldı

10-11-12 Mayıs tarihlerinde 3 Gün devam edecek program için Türkiye’den gelen heyette Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer, Düzce Valisi Adnan Yılmaz, Düzce Milletvekilleri Fevai Arslan ile Osman Çakır, Müsiad Başkanı İsmail Çakmak, Kızılay Meydanında bulunan Közde Köftenin sahibi Cezmi Kanbur, Folklor Ekibi üyeleri Oğuzhan BEŞİRİK,  Sinan ÖZMEÇ, Volkan DUMAN,Sadettin ALEMDAR, İbrahim NURSEL, Mürsel KAVAS,Vedat YAZGELDİ,Çağatay KARA, Recep KİRAZ,Musa KAP,Kadir ÖZTÜRK,Serdar ASİL, Aytek ÖZMEÇ, Burak YİĞİT,Cahit AYDIN, Cezmi KAMBUR dahil 28 kişilik ekip tamamalanmış oluyor.

Vize işlemleri, malzemelerin araçlara yüklenerek depolara taşınması, otele girişler derken gece çoktan bitmiş, Cuma sabahının ilk ışıkları ile ancak otele girebildik. Cahit Aydın, Haluk Şahin, Nurullah Çelebi, Volkan Duman ve Cezmi Usta malzemeyi taşırlarken oldukça yorgun düşüyorlar. Broşür, cd ve hediyelik eşyaları ise otel odalarımıza çıkartıyoruz.

Mısır’lı heyetle ilk toplantımızı yaptık

Kaldığımız Holiday İnn Otel’i Kuveyt’in Salmiya bölgesinde denize yakın bir yerde 10 katlı. Eski Bakan Dinçer, Vali Yılmaz ile Milletvekilleri için 9.katta odalar tahsis edilmiş. Saat 05.00 gibi ancak odamıza girebildiğimiz için sabah kahvaltısını 9.30 gibi yapabiliyoruz.  Bir başka program için Kuveyt’te bulunan Mısır’lı milletvekilleri, akademisyenler ve iş adamları da bizim otelde kalıyorlarmış. Türk heyeti var deyince görüşme talep ediyorlar. Hızla otelin son katındaki VİP salonundaki kabul odasına çıkıyoruz. Eski Bakan Dinçer, Vali Yılmaz ve vekillerle oldukça samimi bir görüşme ve sohbet vardı. Ben resim çekip not alırken, Özgür Alpmen’de görüntü alıyor. Heyet ayağının tozu ile ilk toplantıyı yapmış oluyor. Nurullah hemen Düzce broşürlerini alıp Mısır’lılara dağıtıyor.

Kuveyt Türk Camisinde Cuma namazı

Saat 12.30. Otel’in önünde sıra sıra araçlar dizildi. En önde Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Murat Tamer’in makam arabası var. Yeri gelmişken bahsedelim büyük elçi Tamer Kuveyt’e atanalı henüz daha 3 ay olmuş. Dünyanın bir çok ülkesinde görev yapmış. Son derece nazik ve işini bilen, çalışkan bir elçi. Bizim gezi boyunca heyetten neredeyse hiç ayrılmadı. Bizim gezimizin sadece Düzce tanıtımı olmadığını, aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımı olduğu bilinci ile bizimle 3 gün boyunca gece yarılarına kadar koşturdu. Burada yaşayan Türk toplumu sayısı, çoğunluğu berber, işçi, şöför ve sınırlı sayıda mühendis olan yaklaşık beş bin kişi civarındaymış. Bu sayı, Türk inşaat firmalarının çalıştırdığı işçi sayısına azalıp çoğalıyormuş.

Araçlar konvoy halinde hareket ediyor. Yollarda belirli yerlerde hız kontrolü için kameralar olduğundan oldukça yavaş gidiyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk ile Başkent Kuveyt City’de bulunan Türklere ait Fatih Camii’sine varıyoruz.

Protokol yer minderlerinde

Cuma namazı için Fatih Camisinde sadece Türkler değil başka milletlerden insanlarda bulunuyor. Cuma namazı sonrası burada yaşayan Türklerle tanışmak ve sohbet etmek için caminin giriş kısmında, bir köşeye hemen yer minderleri seriliyor. Uygulama bu şekilde imiş. Ömer Dinçer, Büyükelçi Tamer, Vali Yılmaz ile vekiller yere oturuyorlar. Etraflarında bir halka oluştu. Gurbet elde Türkiye’den birilerini gören Kuveyt’te yaşayan Türklerin gözlerinden mutluluklarını görüyoruz. Kısa selamlama konuşmaları sonrası cami kapısında heyet hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Türk Okulunda çiçeklerle karşılandık

Bugünün 2.programı için otelden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla Kuveyt Büyükelçiliğine bağlı çalışan, Kuveyt’teki tek Türk okulunun önündeyiz. Öğrenciler ve veliler ellerinde çiçeklerle karşıladılar bizi. Girişte küçük bir salonda veliler ve öğrencilerle buluşuyoruz. Okulun ana sorunu bahçesi olmaması. Çocukların teneffüsler de oyun oynayacak bir yeri yok. Veliler, Eski Bakandan ve Büyükelçiden yardım istiyorlar. Bir başka sorun ise yurtdışında okuyan öğrencilerin temel sorunlarından birisi. Alınan diplomaların ülkemizde kabul sorunu, yani denklik sorunu. Büyükelçi ve Dinçer notlar alıyorlar.

Tanışma sonrası okulun sınıflarını geziyoruz. Oradaki sınıfların, Düzce’deki herhangi bir ilkokul sınıfından farkı yok. Duvarlarda Türkiye haritası, dolaplar, ünite afişleri. Özellikle çocuklar, ellerinde cep telefonu ve fotoğraf makinesi ile  heyet üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirme yarışında. Toplu resim çektirme faslı sonrası otele dönüş yolundayız.

Kuveyt’te hayat akşam başlıyor

Folklor ekiplerimizin ilk gösterileri bugün akşam saatlerinde olacak. Çünkü Kuveyt’te hayat akşam üzeri 17.00’den sonra başlıyor. Yeri gelmişken Kuveyt’in günlük yaşamından birkaç not aktarmak isterim.

Kuveyt’te hafta sonu tatili Perşembe günü öğleden sonra başlıyor ve Pazar gününe kadar tatil. Hafta başı Pazar günü başlıyor. Devlet daireleri mesai saatleri ise saat sabah 08.30 ile 12.00 arasında. Saat 12.00- 7.00 arası resmi kurumlar ve işyerlerinin çoğu kapalı. Hayat akşam üzeri başlıyor ve sabah namazına kadar devam ediyor. Gündüzleri cadde ve sokaklarda, sıcaktan dolayı olsa gerek yürüyen insan görmek neredeyse imkansız. Herkes işyeri veya alıveriş merkezlerinde.  Bu nedenle Düzce’den gelen folklor ekipleri akşam saatlerinde en büyük 2 alışveriş merkezinde gösteri yapacaklar.

Folklor ekiplerimiz coşkuyla izlendi

Program gereği, ekiplerimiz Düzce fotoğraflarının yer aldığı stantlar önünde Kafkas ve Karadeniz oyunlarını sergileyecekler. Düzce Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden Nurullah Çelebi ve Volkan Duman, ekiplerin kıyafetleri ile fotoğraf stantların taşınması için koşturmaya devam ediyorlar.

Düzce’nin bir birinden güzel resimlerinin yer aldığı fotoğraf stantlarını yerleştiriyoruz. Yüzlerce kişinin bir anlık şaşkın bakışları arasında, müzik eşliğinde folklor ekiplerimiz sırayla sahneye çıkıyor. Müthiş bir ilgi var. Yüzlerce kişi ellerinde cep telefonları ile gösterileri çekiyor. Alışveriş merkezinin ana holündeki gösteriler alkışlarla sona eriyor. Hemen yola çıkma vakti.

İkinci gösteri yat limanında olduğu dev bir alışveriş merkezi bahçesi. Hızlıca stantlarımızı yerleştiriyoruz. Kuveyt’lilerin ve Düzce’den gelen protokolün alkışları arasından Kafkas ekibi sahne alıyor. Cahit Aydın Türkiye Türkiye diye tempo tutarken kalabalık arasında kameraman Özgür Alpmen ile en güzel görüntüyü almak için çırpınıyoruz.

Son olarak Karadeniz ekibi sahneye çıkıyor. Eski Bakan Ömer Dinçer, Vali Adnan Yılmaz ve Milletvekilleri alkışlarla gösterilere destek veriyor. Bir ara Milletvekili Osman Çakır dayanamayıp ekiple birlikte horon halkısına katılıyor. Yeri göğü inleten folklor ekiplerimiz alkışlarla programlarını tamamlıyor.

Yoğun geçen günün sonuna geliyoruz. Yorgun ama mutlu bir şekilde otele dönüyoruz.

YARIN: Türk gecesinde Düzce rüzgarı, THY’nin Düzce çekilişi, Kuveyt semalarında Düzce köftesi kokuları, Vali Yılmaz’ın jesti

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar