İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci

Gazete: Karar Gazetesi

12 Eylül’e dönüş!

  • 1.08.2020 00:00

  Cumhurbaşkanı Erdoğan “Milleti yaşat ki, Devlet yaşasın” cümlesini çok sık kullanır. Bu aslında önemli bir politik tercihtir.

Bu tercihin tersi de “Devleti yaşat ki, Millet yaşasın.”

Millet mi öndedir yoksa kutsal devlet mi? Önce Millet mi gelir, yoksa Devlet mi? 

Bugüne kadar krallıklar, padişahlıklar ve otoriter yönetimler kutsal devlet, köle millet ekseninde yürümüştür. 

İnsanlık tarihi ise Milletin efendi olması için mücadele ile geçmiştir.  

Vergi kutsal devlet değil, Milletin egemenliğinin bir parçasıdır. Vergi bir anlamda vatandaşın kamu hizmeti için ödediği ücrettir. 

Tam ve yarı kamusal hizmetler nelerdir? Bunlar güvenlik, adalet, ulaşım vs olarak başlar; sağlık, eğitim gibi devam eder. 

Tam kamusal malları devlet üstlenir. Yarı kamusal malları ise özel sektör ile paylaşabilir. 

Vergi veren mükellef “Kümesteki kazdır”. Yani etinden, sütünden, tüyünden devlet faydalanır, gelir elde eder. Ama bu deyim aslında vergi verenin kutsallığını içerir. Hatta demokrasi tartışmasında bile vergi verenin oy kullanması, vergi vermeyenlerin kullanmaması gündeme gelmiştir. 

Vergi veren, yani parayı veren vatandaştır. İster doğrudan, isterse yüzde 1 vergi oranı üzerinden 1 ekmek alarak olsun. Hizmet ise vergi verenin karşılık beklediği kamusal görevdir. Bunun ilk başında ise güvenlik ve adalet gelir. 

* * *

Önceki gün polis nazikçe gibi görülen yaklaşımla ailesi ile birlikte yemek yiyen bir vatandaştan “Kimlik göstermesini” istiyor. Bu kişinin baro başkanı vs olması hiç önemli değildir. Önemli olan kutsal vatandaş olmasıdır. 

12 Eylül Darbesi sonrası rahmetli Turgut Özal’ın bütün ömrü bu darbeci yasaları temizlemek ve kutsal vatandaşa geri dönmekle geçmişti.

Maalesef eskiye geri döndük. 

Polis kimlik isteyebilir ama hangi şartlarda? “Ben devletim” ne demektir? Aileniz ile yürüyüş yaparken de Polis-Bekçi gelip eşiniz, kızınız, oğlunuz yanında “Çıkar kimliği mi” diyecek? Hatta yolda-izde kızları görünce “Ben şunların kimliğine mi bakayım” diyecek? 

Evet, bakıyorlar. Bunlar oluyor.

Acaba bu bir güvenlik işimidir; yoksa ben devletim diyerek istediğini kamusal güce dayanarak rahatsız etmek midir? Kutsal olan Millettir. Yasalarımızı ve uygulamamızı Milletin üstünlüğüne göre hayata geçirmeliyiz. Nokta!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar